Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 13:31
 
5 Aralık 1934 kadınlara Türkiye Cumhuriyetinde oy hakkı verildiği gün
5 Aralık 1934 kadınlara Türkiye Cumhuriyetinde oy hakkı verildiği gün.
GÜNDEM Haberi
5 Aralık 1934 kadınlara Türkiye Cumhuriyetinde oy hakkı verildiği gün

Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü... Bugün, Atatürk Devrimleri'nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye, Fransa'dan ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Cumhuriyet, aynı zamanda bir KADIN DEVRİMİDİR... Emperyalist işgale karşı Milli Mücadeleye katılan kadınlarımızı saygı ile anıyoruz.                                                         

FOTOĞRAF:    29 Ocak 1923 günü, Uşakizade Latife Hanım ile evlenen Gazi, 02 Şubat 1923 günü, ‘Türkiye İktisat Kongresi’nin yapılacağı binada bir toplantı yapmıştır. Çekilen tek Fotoğrafı paylaşıyoruz. Gazi, toplantıda yaptığı konuşmada önce eşi Latife Hanım’ı İzmirli kadınlara tanıtmış; ardından da kadın sorunları ve Lozan hakkında geniş bilgi vermiştir. Katılanların çoğunun kadın oluşu nedeniyle, bu toplantı ‘Kadınlar Kongresi’ olarak da adlandırılmıştır.

‘Kadınlar Kongresi’nde Gazi, İzmirli kadınlara şöyle seslenmiştir:

“…Şuna inanmak gerekir ki, dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir. …Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlik ve kusurdan ortaya çıkmaktadır. İnsanlar dünyaya alınlarına yazıldığı kadar yaşamak için gelmişlerdir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı sosyal toplumumuzun, bir kısmı faaliyette bulunurken, diğer bir kısmı çalışmazsa o toplum felçlidir. Bir toplumun hayatta çalışması ve başarılı olması için, çalışmanın ve başarmanın bağlı olduğu bütün sebep ve şartları kabul etmesi gerekir. Dolayısıyla toplumumuz için bilim ve fen gerekiyorsa, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın kazanmaları gereklidir. Bilinir ki, her alanda olduğu gibi toplum hayatında da görev bölümü vardır. Bu genel görev bölümü arasında kadınlar kendilerine ait olan görevleri yapacakları gibi, aynı zamanda toplum bireylerinin refahı, saadeti için kaçınılmaz olan genel çalışmaya katılacaktır. Kadının ev işleri, en ufak ve önemsiz görevidir.”     

Kadınlarımız, erkeklerle birlikte, emperyalizme ve emperyalizmin hiç bir zaman eksilmemiş vatan haini YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİNE karşı,HER ZAMAN ve koşullar ne olursa olsun SİLAH KUŞANMAYA HAZIRDIR..                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        .

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: 5, Aralık, 1934, kadınlara, Türkiye, Cumhuriyetinde, oy, hakkı, verildiği, gün,
Yorumlar
Haber Yazılımı