Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 20:57
 
Isparta İl Müftülüğünden ibadet açıklaması yapıldı.
Isparta il müftülüğümüzce camilerimizde 29 mayıs 2020 günü cuma namazı ile birlikte başlanacak olan cemaatle ibadete dair alınan tedbirler açıklandı.
GÜNDEM Haberi
Isparta İl Müftülüğünden ibadet açıklaması yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen "Yeni Koronavirüs salgının yayılma hızının düşmesi ve etkilerinin azalması gibi olumlu gelişmeler nedeniyle milletimizin dini ve manevi hayatında önemli bir yere sahip olan cami ve mescitlerimizde 29 Mayıs 2020 Cuma günü Cuma namazı ile birlikte alınacak tedbirler çerçevesinde cemaatle ibadete başlanacaktır.

Bu kapsamda İlimiz Müftülüğünce cami ve mescitlerimizde aşağıdaki tedbirler alınacaktır.

Cami ve mescitlerde sadece öğle (Cuma namazı dahil) ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camilerimiz açık tutulacaktır.

Güvenli mesafe kuralı dikkate alınarak cami ve mescitlerin azami kapasitelerinin üstünde cemaat girişine müsaade edilmeyecektir

Cami ve mescitlerde güvenli mesafe kuralına uygun olarak saf tutulması sağlanacaktır. Bu çerçevede kişiler arasındaki mesafe her yönden en az 1 metre olacak şekilde saf tutulması için halılar ve zemin üzerinde gerekli işaretlemeler yapılacaktır.

Cami ve mescitlere gelen vatandaşlarımıza namazlarını işaretli yerlere seccadelerini sererek kılabilecekleri konusunda bilgi verilecek ve gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

Cami ve mescit içerisinde ve cemaatle namaz kılınan açık alanlarda maske kullanımı zorunlu olacaktır.

Namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır.

Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği ve benzeri malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Koronavirüs ile ilgili alınacak tedbirler ile cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler tüm cami ve mescitlerimize asılacaktır.

Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami ve mescitlerin sürekli havalandırılması sağlanacaktır.

Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek ve salgını önlemek amacıyla abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacaktır.

CUMA NAMAZI İLE İLGİLİ ALINAN TEDBİRLER

Cuma namazları, camilerin mevcut kapalı alanlarında güvenli mesafenin korunamayacağı göz önünde bulundurularak oluşabilecek izdiham ve teması önlemek amacıyla, yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerimizde kılınabilecek, Cami içerisinde kılınmayacaktır. Şartlara haiz olan camiler  İl Müftülüğümüz web sayfasında yayımlanmıştır.

Cuma namazı kılınacak cami ve açık alanlar için en az 5 kişiden müteşekkil "cuma heyeti" oluşturulacak ve kolluk personeli görevlendirilecek, Cuma heyeti görevlendirilecek kolluk personeli ile koordineli şekilde cemaatin genelgede belirtilen şartlar dahilinde namaz kılınacak alanlara girmesi (ellerin dezenfekte edilmesi, maske ile girilmesi, seccade getirilmesi gibi), saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde anlatılması ve namaz sonrası cemaatin sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacaktır.

Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde de kapalı tutulacaktır

Cuma namazında vaaz yapılmayacaktır.

BU TEDBİRLER KAPSAMINDA TÜM VATANDAŞLARIMIZDAN

Hastalık riskini azaltmak  amacıyla ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak. Abdest ve benzeri ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek cami ve mescitlere gelmelerini,

Camilere gelirken kişisel seccadelerini getirmelerini, açık alanlarda kılınan namazdan sonra bu seccadelerin yıkanmasını,

Cami avlusunda veya cami içerisinde namaz kılacakların mutlaka maske takmalarını,

Cami ve mescitlerde güvenli mesafe kuralına uygun olarak her yönden en az 1 metre mesafe olacak şekilde saf tutulması için görevlilerimize yardımcı olmalarını,

Camilerde topluca geçirilecek sürenin mümkün mertebe kısa tutulması amacıyla namazların sünnetlerini evde kılmalarını ve tesbihatlarını evde yapmalarını,

Giriş ve çıkışlarda hiç kimseyle temasta bulunulmaması; musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmamasını,

Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan kronik hasta, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlarımız ile hastalık belirtilerini taşıyanların mutlaka evlerinde kalmalarını

İstirham ediyorum.

 

Bayram ŞAHİN

İl Müftüsü

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Isparta, İl, Müftülüğünden, ibadet, açıklaması, yapıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı