Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 13:52
 
AB, Türkiye'yi bu yılki turizm listesine ekledi
AB, Türkiye'yi bu yılki turizm listesine ekledi. AB ülkeleri, sınırlarını turizm amaçlı açmaya hazırlanırken hangi ülke vatandaşlarını kabul edeceğine dair bir de taslak hazırladı
DÜNYA Haberi
AB, Türkiye'yi bu yılki turizm listesine ekledi

AB ülkeleri, sınırlarını turizm amaçlı açmaya hazırlanırken hangi ülke vatandaşlarını kabul edeceğine dair bir de taslak hazırladı . Tartışmalı listenin Çarşamba günü resmi olarak açıklanması beklenirken, AB'nin Türkiye'ye de 'turizm vizesi' verdiği öğrenildi.

Sınırlarını turizm amaçlı açmaya hazırlanan Avrupa Birliği, hangi ülke vatandaşlarını kabul edeceğine dair taslak bir metin hazırladı. Tartışmalı listenin Çarşamba günü resmi olarak yayımlanması bekleniyor.

Euronews'e konuşan Avrupalı diplomatlar, üye ülkelerin listenin son hali üzerinde henüz anlaşmaya varamadığını belirtti. Görüşmeler bugün de sürecek.

Listenin son halindeki ülkelerin vatandaşları 1 Temmuz'dan itibaren birlik sınırlarına turizm amaçlı giriş yapabilecek.

ABD VATANDAŞLARINA SINIRLAR KAPALI

Diğer yandan AB yetkilileri, kapıların açılmayacağı ülkelere yönelik ikinci bir liste daha hazırlıyor.

Bu kapsamda Kovid-19 salgınının merkez üssü haline gelen ABD vatandaşlarının girişinin yasaklanması bekleniyor. Sınırların kapalı kalacağı ülkeler arasında Brezilya, Rusya ve Katar'ın da bulunması öngörülüyor.

KRİTERLER ÜZERİNDE ANLAŞAMADILAR

Diplomatik kaynaklar, hangi kriterlere göre listelerin hazırlanacağı yönünde ülkeler arasında anlaşmazlık olduğunu ifade etti.

Bazı üye ülkeler paylaşılan Kovid-19 verilerinin güvenilirliğini sorgularken, Avrupa Birliği Hastalıklarla Mücadele Merkezi'nden (ECDC) bu konuda bir rapor hazırlaması istendi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: İrem Dağ
Etiketler: AB,, Türkiye'yi, bu, yılki, turizm, listesine, ekledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı