Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 16:25
 
ABD seçimleri son durum
ABD seçimleri son durum Donald Trump mı Joe Biden mi Amerika'da kim önde? Amerika'daki başkanlık seçimlerinde son durum ne kim kazanıyor sorusu dünya gündeminin ilk sırasında. Donald Trump ve Joe Biden arasında büyük çekişme yaşanırken sürpriz sonuçlar da peş peşe geliyor.
DÜNYA Haberi
ABD seçimleri son durum

İnternetHaber'in haberine göre; Dünya koronavirüs gölgesinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerine kilitlendi. Amerikalılar, ülkeyi 2024'e kadar kimin yöneteceğine karar veriyor. ABD seçimlerinden gelen ilk sonuçlar anket şirketlerini ters köşeye yatırdı. Biden'in seçimi rahat kazanacağı ve 7 puan önde olacağı söyleniyordu. Ancak tablo hiç de öyle olmadı. Şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden 238 delege, ABD Başkanı Donald Trump ise 213 delege kazandı. 

Çöpten oy pusulaları çıktı

NBC’nin Houston’daki yerel televizyon kanalı KPRC’nin haberine göre Louisiana eyaletine postayla gönderilen oy pusulasının çöpe atılmış olduğu tespit edildi. ABD Posta Ofisi, pusulanın Houston’daki postaneden çalınmış olabileceğini düşünüyor. Pusulanın kapalı zarfı açılmamıştı. Louisiana’nın başkenti Baton Rouge’dan Kaliforniya’ya gönderilen bir oy pusulası da aynı çöpte bulundu. Bu postadaki pusulada Trump’a oy verildiği öğrenildi. Kaliforniya eyaletinde Biden'ın Trump’tan yaklaşık 4 milyon oy farkı olduğu için çöpten çıkacak pusulaların sonucu değiştirmesi mümkün değil. Aynı şekilde Louisiana’yı da Trump farklı kazanmıştı. Yine de iki başkan adayı arasında uzun süreceğe benzeyen hukuk savaşında bu oy pusulaları da gündeme gelebilir.