Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 10:16
 
Abdulkadir Selvi: Muhalefetin 2023 modeli
Abdulkadir Selvi: Muhalefetin 2023 modeli
GÜNDEM Haberi
Abdulkadir Selvi: Muhalefetin 2023 modeli

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Muhalefetin 2023 modeli" başlıklı yazısında Andullah Gül vardı.

Selvi'nin yazısından bazı kesitler şöyle;

ABDULLAH GÜL’DEN ALGI OPERASYONU

ANAYASA Mahkemesi’yle ilgili tartışmanın iki yüzü var.

1- Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “yerindelik denetimi” gerekçesiyle reddedilmesi.

2- Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın attığı “Işıklar yanıyor” tweet’i üzerine yaşanan darbe iması tartışmaları.

Asıl tartışılması gereken Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı karşısında yerel mahkemenin tutumuydu. Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” tweet’i bu kararın tartışılmasına engel oldu. Çünkü geçmişi darbeler tarihi olan Türkiye’de ışıkların ne için yandığını çok iyi biliyoruz. Zaten o tweet, darbelerin parolası haline gelen “Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor” sözünü hatırlattığı için tepki gördü.

GÜL’ÜN YANILGISI

Bir süredir suskun kalmayı tercih eden eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi’yle ilgili tartışmada yerini aldı. Anayasa Mahkemesi üyesinin sosyal medyadan paylaşım yapmasını doğru bulmadığını belirtti. Önemli olan Anayasa Mahkemesi üyesinin sosyal medyayı kullanıp kullanmaması değildi. Daha önce de bisikletli paylaşım yapmış, sosyal medyada alkışlanmıştı. Asıl önemli olan, darbe çağrışımı yapan o tweet’in atılmasıydı. Eski Cumhurbaşkanı Gül’den beklenen, darbe çağrışımı için bir şey söylemesiydi. Ama o Anayasa Mahkemesi’nin özgürlükçü kararları nedeniyle hücuma uğradığını savundu. “

Selvi'nin yazısının tamamı için tıklayın

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Abdulkadir, Selvi:, Muhalefetin, 2023, modeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı