Haber Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 19:25
 
Ahmet Kürkçü: 24 Ocak
Ahmet Kürkçü: 24 Ocak
YAZARLAR Haberi
Ahmet Kürkçü: 24 Ocak

24  OCAK 

   Ocak ayı geldiğinde bazılarının maması biter, tetikçilik fiyatları düşer. Olmaz ise gider yatarız devlet bakar derler. Oysa parlamenter sistem demek konuşulan sistemdir, söyleyecek sözü olmayanlar kuvvete başvurur. Bu nedenle başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Selçuk Özdağ, Orhan Uğurluoğlu, Afşin Hatipoğlu’na yapılan saldırıları kınıyorum. 

  24 ocak 1980: Ülke içerisinde gençler birbirine düşman edilmiş, her gün 3er beşer gençler öldürülüyor sözde mahalleler kurtarılıyor. Her yerde terör. Bir kişi nasıl kendi vatandaşına silah sıkar. Ekonomi felaket. Yerli ticaret erbabı vasıtası ile karaborsa hortlamış, kuyruklar var, batının ekonomik ambargosu 1974 ten beri sürüyor. 24 Ocak günü yeni ekonomik paket açıklanıyor, Ekonomist Arslan Başer Kafaoğlu bu paketin normal demokratik hükümetle yürütülemeyeceğini yazmıştı. Sonuçta 12 Askeri darbesi yapıldı; Lira değer yitirdi, ücretler donduruldu, iki maaşlı memurduk geçim sıkıntısı çekiyorduk, büyük servetler el değiştirdi, sendikacılar, öğrenciler, siyasetçiler, toplum önderleri tutuklandı. Yüz binler işkencelere tabi tutuldu, siyasi partiler kapatıldı. Kenan Evren, “Darbe için şartların oluşmasını bekledik” dedi. Amerikan üsleri tekrar açıldı, Yunanistan NATO’nun askeri kanadına geri döndü, ekonomi kapitalist sistemle bütünleştirildi, ılımlı İslam projesi uygulamaya konulup seçmeli olan din dersleri zorunlu oldu, tarikatlara devlet desteği verildi vs. 

     24 ocak 1993: Uğur Mumcu yürekli bir hukukçu ve Atatürkçü olarak yolsuzlukları, silah ticaretini, Suudi sermayesinin Türkiye’deki tarikatlara olan desteğini Rabıtada yazmıştı, yabancı istihbarat örgütlerinin PKK ve tarikatlarla ilişkilerini yazmakta olduğu sırada evinin önünde arabasına konulan bomba ile eşinin gözü önünde katledildi. Ülke ayağa kalktı, fakat gerçek failler hala yakalanamadı. Yazdığı yazılar bu günlere ışık tutuyordu tezleri geçerli kendisini rahmetle anıyorum, sevenlerine sabırlar ve yaktığı meşaleyi canlı tutmayı öneriyorum. 

     24 ocak 2001: Diyarbakır’ın sevdiği halkın içerisinde, cumhuriyet değerlerine bağlı, Hizbullah ve Pkk ile amansız bir mücadele veren emniyet müdürü Gaffar Okkan vardı. Namı tüm ülkeyi sarmıştı.Öyle bir yönetim oluşturdu suçlular dışında tüm il mutlu huzur içerisinde idi. Şehrin ortasında 5 koruması ile birlikte uzun namlulu silahlarla katledildiler. Gerçek suçlular aramızda dolaşıyor. Gaffar Okkan ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum, emniyetteki arkadaşlarının gerçek suçluları yakalayıp adalete teslim edecekleri günleri bekliyorum. 

    Dostlar insanlar unutmadıkça, takip ettikçe ulusun bütünlüğü korunur bölünmez senin teröristin benim teröristim demez isek bu halkın çıkarlarını savunanlar daha özgür yazar, çizer bu ezilenlerin yararına olur. 

Hava kurşun gibi ağır 

Bağır bağır 

Bağırıyorum 

Gelin kurşun eritmeye çağırıyorum. 

Cumhuriyet ile kalın. 

Ahmet Kürkçü 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Kürkçü:, 24, Ocak,
Yorumlar
Haber Yazılımı