Haber Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 17:09
 
AKP’nin İYİ Parti planı deşifre oldu! ‘Operasyon başladı’
AKP’nin İYİ Parti planı deşifre oldu! ‘Operasyon başladı’
GÜNDEM Haberi
AKP’nin İYİ Parti planı deşifre oldu! ‘Operasyon başladı’

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı, Kobani operasyonunu ve İYİ Parti‘deki son gelişmelerini değerlendirdiği yazısında AKP’nin Millet İttifakı’nı dağıtmak için operasyon yürüttüğünü yazdı.

Cumhuriyet yazarı Othan Bursalı, "Müflis iktidarın HDP operasyonu, İYİ Parti, operasyon ajandası"başlıklı yazısından bazı kesitler şöyle:

"Birden akıllarına 6 yıl sonra 6-8 Ekim 2014 Kobani olayları geldi ve operasyona başladılar.

Tam iktidarın azınlığa düştüğü ve seçimi kaybedeceğini gördüğü zaman diliminde...

Kobani derken, orada kafa kesici IŞİD aklımıza gelmeli, AKP iktidarı eylülde IŞİD’in Kobani’yi ele geçireceği beklentisi içindeyken PKK Suriye kolu ve ABD’nin büyük desteğiyle IŞİD bölgeden çıkarıldı ama Kobani olaylarının Türkiye’de yansıması da kanlı oldu. 6-8 Ekim 2014 arası gösterilerde insanlar öldü, öldürüldü, yağmalar yaşandı.

Unutmadan: O sırada Başbakan RTE hükümeti ile PKK arasında HDP’liler aracılığıyla barış süreci masası çalışıyordu. 6-8 Ekim arası gösterilere çağrı yapan HDP’liler ise şiddet olaylarına karşı çıkan açıklamalar yapıyordu. 6-8 Ekim büyük bir vandalizmdir, olayların içinde PKK’lilerin de olması mümkündür!

Aradan geçmiş 6 yıl

Bu kısa anımsatmalardan sonra geçmişte yargılanmaların ve beraatların olduğu Kobani olaylarından sorumlu tutularak şimdi 82 kişinin gözaltına alınmasının anlamı nedir?

Tamamen siyasi operasyon olduğunun altını çizelim.

Türkiye, iktidarın siyasi operasyonlar ülkesi oldu. Başlıca silahı da yargı. Yargı ile defter dürüyor, sonuçta düremese bile siyasal büyük olaylar yaratıyor, bu yolla muhalefeti durmadan taciz edip düşmanlıklar, yeni cepheler oluşturuyor.

Özetle muhalefeti dağıtmaya yönelik operasyonların önemli bir aşamasındayız.

İktidar seçimlere yönelik bir ajanda oluşturdu.

Bu ajandanın ilk maddelerini yürürlüğe koydu. Bunu açıklayacağım, "

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

 

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: AKP’nin, İYİ, Parti, planı, deşifre, oldu!, ‘Operasyon, başladı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı