Haber Detayı
15 Kasım 2020 - Pazar 11:50
 
Aliyev’den Putin’e: Türkiye olmazsa o anlaşma çöptür!'
Aliyev’den Putin’e: Türkiye olmazsa o anlaşma çöptür!'
DÜNYA Haberi
Aliyev’den Putin’e: Türkiye olmazsa o anlaşma çöptür!'

Aliyev: Ermenistan tazminat ödeyecek - Bursada Bugün - Bursa bursa haber  bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cumhurbaşkanı Aliyev'in anlaşma konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin'e, "Türkiye'siz olmaz. Türkiye olmazsa o kağıt parçası çöptür" dediği öğrenildi.

 

Azerbaycan Milletvekili Melahat İbrahimqızı, Karabağ'a konuşlanacak barış gücünün beş yıl olan görev süresinin anlaşmaya göre Azerbaycan'ın istemesi halinde uzatılabileceğini belirtti.

İbrahimqızı, Rusya ve Ermenistan'ın bir provokasyonuna karşı Türkiye'nin bölgede olmasını Azerbaycan'ın talep ettiğini vurguladı.

İbrahimqızı, anlaşma konusunda Cumhurbaşkanı Aliyev'in defalarca Rusya Başkanı Putin'e, "Türkiye'siz olmaz. Türkiye olmazsa o kağıt parçası çöptür" dediğini anlattı.

 

 

"İHA VE SİHA'LARLA ASKERİ AÇIDAN GÜÇLENDİK"

 

İHA ve SİHA'ların sayesinde Dağlık Karabağ harekâtının 44 günde sonuçlandığını belirten İbrahimqızı, "İHA ve SİHA'lar olmasaydı bu 4 ay mı, 4 yıl mı sürerdi bilmiyoruz. İHA ve SİHA'larla Azerbaycan askeri açıdan güçlendi, topraklarımız özgürleşti, toprak bütünlüğü sağlandı" dedi. Türkiye'nin desteğinin önemine vurgu yapan İbrahimqızı, "Bu süreçte bir devletin iki cumhurbaşkanı, iki savunma bakanı, iki dışişleri bakanı var gibiydi. Hiçbir devlette iki savunma bakanı, iki cumhurbaşkanı, iki dışişleri bakanı yoktur. Daha güçlüydük" şeklinde konuştu.

 

"TÜRK ASKERİNİN OLDUĞU YERDE BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK VARDIR"

 

"Bu anlaşmada Rusya nasıl hareket edecekse, Türkiye de o şekilde hareket edecektir. Türkiye olmazsa bu anlaşmanın geçerliliği mümkün değildir" diyen İbrahimqızı, "Rusya ne yapacaksa Türkiye de onu yapacak. Rusya nerede olacaksa, Türkiye de orada olacaktır. Türk askerinin olduğu her yerde barış ve özgürlük vardır" ifadesini kullandı.

Anlaşmada öngörülen Nahçıvan koridorunun önemli olduğunu söyleyen İbrahinqızı, "Türkiye'nin Azerbaycan ile sınırı olması çok önemli. Ekonomik, stratejik, siyasi alanda büyük bir fırsat oldu. Gücümüze güç kattı. Türkiye, Azerbaycan arasında kısa sürede uluslararası standartlarda modern bir kara yolu ve demir yolu inşa edilecek" diye konuştu.

Kaynak: Siyasetcafe

 
Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Aliyev’den, Putin’e:, Türkiye, olmazsa, o, anlaşma, çöptür!', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı