Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 13:13
 
Anadolu'da astroloji gizemi...Hani yoktu?
Anadolu'da astroloji gizemi...Hani yoktu? Anadolu'da yaygın olarak bilinen bazı geleneklerin ve atasözlerinin astrolojiyle de ilişkisi vardır.
DİĞER Haberi
Anadolu'da astroloji gizemi...Hani yoktu?

Anadolu'da yaygın olarak bilinen bazı geleneklerin ve atasözlerinin astrolojiyle de ilişkisi vardır. Gelenekselleşmiş olan (kalıp haline gelen şeyler) Satürn ile ilgili tutulsa da temeli incelendiğinde farklı gizemler buluruz.

"Ağıza tükürmek,3 kez tahtaya vurmak,bir şeyi 40 kere söyleyince olacağına inanmak..."

Ve bazı atasözlerimizde de astrolojinin izlerine rastlarız:

"Dost başa düşman ayağa bakar, Sü (düşman) uyur asker uyumaz, Gün doğmadan neler doğar."

Astrolojide Anadolu'daki ağza tükürme adetinin nereden geldiğini size aktarmak istiyorum. Asteroit Kassandra geleceği görmek ile ilişkilendirilen ve Yay burcuna ithafen anlatılan bir etkiye sahiptir. Kassandra geleceği görmeyi çok istemiştir ve Apollon kendisine bu özellik aktarılsın diye Kassandra'nın ağzına tükürmüştür. Anadoluda da kendi güzel huylarını çocuklarına aktarmak isteyen ebeveynler çocuklarının ağzına tükürür (Tükürükteki dna yoluyla bu özelliklerin geçeceğine inanılır)

Kassandra'nın Apollan ile yaşadığı olay ise şöyle vuku bulmuştur:

"Kassandra, Troya Kralı Priamos ve Hekabe'nin en güzel olduğu rivayet edilen kızı...

Kassandra'nın en büyük arzusu geleceği bilmek ve rahibe olmaktı. Tanrı Apollon  görür görmez bu güzel kıza bir teklif sundu; Kassandra onunla birlikte olursa ona geleceği görme yeteneği verecekti.

Kassandra bu teklifi kabul etti. Apollon, Kasandra' nın ağzına tükürdü ve Kasandra geleceği görme yeteneğine sahip oldu. Ama Apollon ile birlikte olmadı. Bakire bir rahibe olma isteği Apollon'a verdiği sözden daha ağır basmıştı. Bir rivayete göre de aslında en başından beri Apollon ile birlikte olmaya niyeti yoktu, sadece geleceği görme yeteneği almak için Apollon'u kandırmıştı.

Apollon bu duruma çok sinirlendi ve Kassandra'yı lanetledi. Lanete göre; Kassandra geleceği görecek ama kimseyi buna inandıramayacaktı. Ve asıl ağır darbe; asla rahibe olamayacaktı. Tam tersine bir kadın olarak aşağılanacaktı.

Gerçekten de öyle oldu. Troya Savaşı'nı ve savaşın sonucunu görmesine rağmen kimseyi gördüğü şeylerin yaşanacağına inandıramadı."

İşte hikaye böyle...Anadolu'daki astrolojik gizleri çözmek ve yaşadığınız coğrafyaya/köklerinize yeniden bakmak zamansız ve mekansız biri olan ben için oldukça kıymetli açıkçası...

"Dost başa düşman ayağa bakar"

Zodiac Signs in English and Their Properties | English Ninjas

Astrolojide vücudumuzdaki ayaklarımızı balık burcu yönetmektedir.Balık Burcunun Zodyaktaki doğal evi 12. ev'dir. 12. ev ise gizli düşmanlıklarla ilişkilendirilmiştir. Baş bölgesini ise koç burcu temsil etmektedir. Koç burcunun arketipinde çocuksuluk olduğu için gizli düşmanlık edemez. Kendini ele verir.

Kısacası Anadolu'da da astrolojinin izlerini görerek kendimizi keşfediyoruz. Kendinizi bir türlü bir yere ait hissedemiyorsanız belki bu yazı size bir nebze olsun yardımcı olabilir.

Yazıyı buraya kadar okuyanlar için bir sürprizim var :)

Bana bu kıymetli bilgileri öğreten çok kıymetli hocalarım Uranyen Astrolog Sevilay Eriçdem ve Astrolog Aycan Pişkiner'e çok teşekkür ederim

Astrolog Billur Toplu

Astrolog Billur Toplu: Birini kınamak enerji takası yapmaktır

Kaynak: (Sndkk) - sondakika32 Editör: Billur Toplu
Etiketler: Anadolu'da, astroloji, gizemi...Hani, yoktu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı