Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 13:05
 
aşı geliyor!
Koronavirüs için ürettikleri aşıyı 1 hafta önce denemeye başladıklarını belirten Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, virüsle mücadele için Ocak ayından beri mevcut olan 70 bin ilacı tek tek incelediklerini ve en yararlısının 'Favipiravir' ve 'Chloroquine Phosphate' olduğunu duyurdu.
SAĞLIK Haberi
aşı geliyor!

Koronavirüsün ilk çıktığı ülke olan ve virüsle mücadeleyi kazanıp karantinayı bitiren Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, koronavirüs hastalığı nedeniyle Çin'den Türkiye'ye getirilen ‘Favipiravir’ isimli ilaç ve Çin’deki aşı çalışmaları hakkında sevindiren haberler verdi. Başkonsolos Cui Wei geliştirilen bir aşının gönüllüler üzerinde bir hafta önce denenmeye başladığını söyledi. Salgının ilk ortaya çıktığı günden bu yana 70 bin ilacı aratırdıklarını belirten Çin Başkonsolosu, en yararlı ilaçların Chloroquine Phosphate ve Favirpiravir olduğunu söyledi.  

Aşı 1 hafta önce gönüllüler üzerinde denendi

Koronavirüsle ilgili ülkesindeki gelişmeleri anlatan in’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei geliştirilen bir aşının gönüllüler üzerinde denenmeye başladığını söyledi. Wei, “Aşı konusu yaklaşık 1 hafta 10 gün önce en hızlı geliştirilen aşılardan biri, gönüllülerde denenmeye başlandı. Şimdi klinik aşamanın bitmesi bekleniyor. Gönüllülerin klinik denemesi 5-6 ayı bulacak. Virüs çıktıktan sonra tedavi ve önlemenin ardından aşıların araştırmasına girdik” diye konuştu.

70 bin ilaç içerisinde iki ilaç... Chloroquine ve Favirpiravir...

En çok merak edilen ilaç konusunda bilgilendirmelerde bulunan Wei, virüs ortaya çıktıktan sonra 70 bin ilaç içerisinden iki ilacın etkili olduğunu tespit ettiklerini ifade etti: “Ulusal sağlık komisyonumuz salgın çıktıktan sonra her gün basın toplantısı yapıtı. Şimdiye kadar yapılan toplantılarda iki ilaçtan bahsettiler. İlki Chloroquine Phosphate. Eskiden sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır." 

Salgına özel bir ilaç değil ama!

"İkincisi de Favirpiravir. Biz bunları tavsiye ettik ve Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirdik. Favipiravir 2014 yılında çıktı. Japonya’da çıkan bir ilaç. Geniş kapsamlı antivirüs bir ilaçtır. O zaman tabii ki salgın yoktu. Bu ilaç salgın için üretilmedi. Salgından önce üretilen bir ilaç, salgına özel bir ilaç değil” dedi.

Bu ilacın etkisi büyük ve yan etkisi çok düşük

Wei sözlerini şöyle sürdürdü; “Ocak ayından beri mevcut olan ilgili bütün ilaçları tek tek inceledik. 70 bin ilaçtan bahsettiğim iki ilaç üzerinde odaklandık. Favipiravir çıktığı günden itibaren güvenlik konusunda çok sabit çok istikrarlı bir ilaç. Kullanımında da hiçbir yan etkisi olmamış bir ilaç."

Favipiravir kullananlarla kullanmayanların farkı ne?

"Bu ilaçla tedavi ederken karşılaştırmalı tedavi yaptık. Bir grup Favipiravir kullandı, diğer grup kullanmadı.  Favipiravir kullanan grubun içerisinde 3 belirtinin etkisi daha belirgin şekilde azalıyor.

- Kullananlarda iki gün içerisinde ateş düşüyor. Kullanılmadığı zaman 4.2 günde düşüyor.

- Favipiravir kullanılan hastalarda nükleik asit 4 gün içerisinde negatife dönüyor. Diğerlerinde 11 gün içerisinde dönüyor.

- Favipiravir kullananların akciğer filmleri önce ve sonra olarak karşılaştırıldığında iyileştirme oranı yüzde 91. Favipiravir kullanmayanların akciğer filmlerine bakıldığında ise iyileşme oranı yüzde 66-67.
Yani bu ilacın etkisi büyük ve yan etkisi çok düşük bir şekilde çıkıyor.”

Virüs bulaştığı zaman size haber vermiyor

Türkiye’deki gözlemlerini aktaran Başkonsolos Wei, “İşe giderken yine boğaz kenarında koşanlar, balık tutanları görüyorum. Buralar boş, ben de sağlıklıyım geleyim düşüncesi doğru değil. Sağlıklı olduğunu bilmiyorsun. Virüs bulaştığı zaman size haber vermiyor. Fakir, zengin, yüksek makam hiç fark etmiyor. Dışarı çıktığınız zaman riski artırıyor. Hükümet ne kadar iyi tedbir alsa da halkın da buna eş güdüm bir şekilde beraber uygulaması lazım. Sadece kendi için düşünmemesi lazım.'

Kaynak: Editör:
Etiketler: aşı, geliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı