Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 17:56
 
Ayasofya için son karar 2 Temmuz’da verilecek
Ayasofya için son karar 2 Temmuz’da verilecek. 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılan Ayasofya için kritik hafta.
GÜNDEM Haberi
Ayasofya için son karar 2 Temmuz’da verilecek

24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılan Ayasofya için kritik hafta. Danıştay, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması için açılan davada kararını 2 Temmuz’da verecek. Kararın duruşmanın yapılacağı Perşembe günü ya da takip eden günlerde açıklanması bekleniyor.

24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılmış Ayasofya için kritik haftaya girildi.

O KARAR İPTAL EDİLİRSE

Danıştay savcısı görüşünde, Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasının idarenin takdir yetkisinde olduğunu ve hukuka aykırılık bulunmadığını ifade etti. Ancak savcı görüşünün karar üzerinde bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Daire, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı bulur ve iptal ederse mabedin yeniden camiye çevrilmesinin önü açılmış olacak.

KARAR KESİNLEŞİRSE

Danıştay 10. Dairesi, İdare Yargılama Usûlü Kanunu uyarınca Bakanlar Kurulu kararının iptaline hükmeder ve bu karar kesinleşirse, kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekecek. İdari Yargılama Usûlü Kanunu’nun ‘Kararların Sonuçları’ başlıklı 28. maddesinde, “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez” deniliyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Ayasofya, için, son, karar, 2, Temmuz’da, verilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı