Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 20:35
 
Aynı yolun yolcusuyuz
Aynı yolun yolcusuyuz
DİĞER Haberi
Aynı yolun yolcusuyuz

Milli Gazete Yazarı Mahmut Toptaş, "Aynı yolun yolcusuyuz" başlıklı yazısını kaleme aldı.

Toptaş'ın yazısından bazı kesitler şöyle;

"Her köyde en az bir tane, şehirlerde nüfusuna göre birçok cami vardır.

İstanbul eski Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz Bey’in  açıklamasına göre İstanbul’da 3365 cami varmış. Bu rakam resmi olandır. Resmi olmayan, Diyanet’ten hoca verilmeyen camiler bu sayıya dâhil değildir.

Ayrıca Yılmaz’ın açıklamasına göre şuan itibariyle çok sayıda camiye ihtiyaç varmış.

Yine İstanbul eski Müftüsü Rahmi Yaran Bey’in ifadesine göre nüfusa göre Türkiye’de en az cami İstanbul’daymış.

Cuma namazına bile gitmeyenler, dikkat edin şu an itibariyle çok sayıda camiye ihtiyaç varmış.

Yeni cami yapılacağında bazı kişiler, “Mevcut camiler doldu mu ki, yenisi yapılıyor?” derlerken kendisinin Cuma namazına gitmediğini ilan ettiğinin farkına varmıyor.

Ege Denizi’nin kenarında bir ilçede solcu bir gazete çıkaranı 1983’de ziyarete gittim. Bana Albert Camus’yu gördüğünü ve Paris’te ziyaret ettiğini anlattı. Gazete idarehanesinin şehrin aydınlarının uğrak yeri olduğunu söyledi.

İyi bir aile çocuğu, “Saf Anadolu delikanlısı” derler ya işte onun canlı hali.

Kendisine, “Yarın Cuma namazına bir saat kala geleceğim ve seni de alıp Cuma namazına gideceğiz” dedim hiç tereddüt etmeden, “Tamam” dedi.

Birlikte gittik, bir saat benim vaazımı dinledi. Namazdan sonra beklemiş, birlikte tekrar idarehaneye geldik. İlk sözü, “Bundan sonra her Cuma geleceğim” dedi.

Nedenini sorduğumda, “Benim idarehaneye gelip gericilerin aleyhinde konuşan ve ilericilikten, çağdaşlıktan, sosyalizmden dem vuranların birçoğunu camide gördüm. Bana Cuma namazı kıldıklarını hiçbir zaman söylemediler” dedi.

Cuma günü bile camilerin bomboş olduğunu söyleyenler, Fatih semtindeki Fatih Sultan Mehmet Camii’ne herhangi bir gün öğle veya ikindi namazına bir gelin ve caminin nasıl dolu olduğunu görün. Veya Kadıköy’deki Osmanağa Camii’ne gidin. Cuma günü sizin semtteki camiye gidin ve sizin gibi düşündüğünü söyleyen arkadaşlarınızdan kaç tanesini orada göreceksiniz.

“Camiler bomboş” diyenler, bu Cuma günü bulunduğunuz semtin herhangi bir camisine ezan okunduktan sonra varırsanız caminin içine giremezsiniz ve dışarıda kılmak zorunda kalırsınız.

Geçen Cuma namazına ezandan on dakika önce varmama rağmen dışarıda yola hasır sermişler ve o hasırın üzerinde kıldım.

Çocukluğumda bizim köyde duymuştum, medresesi olan bir hoca, öğrencilerinden üçünü, Ramazan’ı İstanbul’da geçirmek üzere ayrı ayrı gönderir."

Yazının tamamı için tıklayın

Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Aynı, yolun, yolcusuyuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı