Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 13:48
 
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı! Korona virüs ile grip aşısı arasında kaç gün olmalı 
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı! Korona virüs ile grip aşısı arasında kaç gün olmalı. Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koron avirüs aşısı ile birlikte grip aşısı, zatürre aşısı da olunabileceğini, ancak iki aşı arasında en az 14, mümkünse 28 gün olması gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı! Korona virüs ile grip aşısı arasında kaç gün olmalı 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, korona virüs aşısıyla grip ve zatürre aşısı da olunabileceğini belirtti.

TERCİHİMİZ 14 GÜN 

Prof. Dr. Kara, "Burada dikkat etmemiz gereken, bazı bilgilerimiz yeni olduğu için aşının cevabını değiştirmediğinden emin olmamız lazım. O nedenle de bugün için tercihen aralarındaki süre en az 14 gün olsun, eğer mümkünse bu süreyi 28 güne bırakalım. Ama grip mevsimi geldi, grip aşısı olmamız gerekiyor. 'Bugün koronavirüs aşısı olmuştum, grip aşısını 3 gün sonra buldum, riskim var, kalabalık alanlarda çalışıyorum, insanlarla karşılaşıyorum', evet grip aşısı olabilirsin. 'Asla olamazsın' anlamına gelmiyor ama tercihimiz mümkünse 14 gün. Ama olanaklar varsa 28 olursa daha iyi olur" diye konuştu.

"Çalışmalar tamamlanınca, bir gruba korona virüs aşısı ile eş zamanlı grip aşısı yapacağız" diyen Kara, şöyle devam etti:

AYAĞIMIZI YERE SAĞLAM BASALIM

"Sonra bu 30 kişinin düzeylerine bakacağız, iki aşının da seviyesinde azalma olmuyorsa, korumaları aynıysa diyeceğiz ki 'bu aşıyı rahatlıkla aynı gün de olabilirsin.' Bugün için elimizde net bilgi olmadığı için 'ayağımızı yere sağlam basalım' diye arasındaki süreyi 14 gün tutalım, çok çok rahat edebileceğimiz olanak varsa 28 günü tercih edelim. Riskimiz var, doktor da 'yapılabilir' diyor, o zaman süre 4 gün de olabilir, 1 gün de olabilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Bilim, Kurulu, üyesi, Prof., Dr., Ateş, Kara, açıkladı!, Korona, virüs, ile, grip, aşısı, arasında, kaç, gün, olmalı ,
Yorumlar
Haber Yazılımı