Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 16:58
 
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer:'60 yaş üstündekiler düğünlere gitmesin'
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer:'60 yaş üstündekiler düğünlere gitmesin' Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, düğün salonlarının 1 Temmuz’da açıldığını hatırlatarak, özellikle 60 yaş üstündekilerin düğünlere gitmemesini tavsiye etti. Prof. Dr. Tezer, 'Sadece 60 yaş değil, kronik hastalığı, altta yatan hastalığı olan kişilerin de katılmaması gerekiyor' ifadelerini kullanarak uyarıda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer:'60 yaş üstündekiler düğünlere gitmesin'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, düğün salonlarının 1 Temmuz’da açıldığını hatırlatarak, özellikle 60 yaş üstündekilerin düğünlere gitmemesini tavsiye etti. Prof. Dr. Tezer, 'Sadece 60 yaş değil, kronik hastalığı, altta yatan hastalığı olan kişilerin de katılmaması gerekiyor' ifadelerini kullanarak uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, taziyelerde, düğün ve asker uğurlama törenlerinde salgının yayılmasını önleyecek kuralların ihlal edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Tezer, "Kalabalık olmaması gerekiyor taziye yerlerinin, nişan düğün törenlerinin, kısa süreli olması gerekiyor, yani insanların orada kalkıp halay çekmemesi, oynamaması gerekiyor. Onun dışında askere uğurlama törenlerine bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Çünkü görüyoruz, havaya asker atma, halay çekmeler, yakın temasın maskesiz bir şekilde sağlandığını hepimiz medyadan yakinen takip ettik. Yine dolmuşlardaki ya da toplu taşıma araçlarındaki kalabalıklar, burada tabii ki dolmuş şoförüne ya da toplu taşıma aracını kullanan kişiye büyük görevler düşüyor; ama vatandaşımıza da büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

'60 YAŞ ÜSTÜNDEKİLER DÜĞÜNLERE GİTMESİN'

Normalleşme takvimi kapsamında düğün salonlarının 1 Temmuz’da açıldığını hatırlatan Prof. Dr. Tezer, özellikle 60 yaş üstündekilerin düğünlere gitmemesini tavsiye ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Sadece 60 yaş değil, kronik hastalığı, altta yatan hastalığı olan kişilerin de katılmaması gerekiyor. Biz onları uzun zaman biliyorsunuz evde sakladık, korumaya çalıştık, temaslarını kesmeye çalıştık. Bütün gayretimiz onlara enfeksiyonun bulaşmaması yönündeydi. Neden? Sayın Sağlık Bakanı da açıkladı, rakamlar ölümlerin yoğun bakımda daha çok yaşlı grupta olduğunu bize gösteriyor. O yüzden bu grubun gitmemesi, eğer mümkün değilse de gidip bütün şartları sağlayıp maskesini takarak, en kısa sürede görüp oradan ayrılması gerekiyor. Ama bizim tabii ki gönlümüzden geçen istediğimiz sadece 60 yaş üstü değil, altta yatan hastalığı olan risk grubundaki kişilerin hiç gitmemesi."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: İrem Dağ
Etiketler: Bilim, Kurulu, Üyesi, Prof., Dr., Hasan, Tezer:'60, yaş, üstündekiler, düğünlere, gitmesin',
Yorumlar
Haber Yazılımı