Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 18:23
 
Bir müjde de bankalara borcu olan vatandaşlara mı geliyor?
Bir müjde de bankalara borcu olan vatandaşlara mı geliyor?
EKONOMİ Haberi
Bir müjde de bankalara borcu olan vatandaşlara mı geliyor?

Korona virüs salgınının ilk patlak vermiş olduğu dönemde vatandaşların ekonomik olarak yaşamış olduğu sıkıntıları aşmalarını sağlamak amacı ile devlet bankaları üzerinden destek kredisi verilmişti.  Aylık hane halkı geliri 5 bin lira ve altında olan kişilere verilen müjdeli haber ile ilk 6 ayı ödemesiz dönemli olmak üzere yüzde 0.49 faiz oranı ile 10 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi desteği sağlanmıştı. Kullanılan kredilerin ödemesi Ekim ayı itibari ile başlarken ne yazık ki pek çok kişi halen ücretsiz izinde olması, iş bulamaması ya da ekonomik durumunda bir iyileşme yaşanmaması nedeni ile borçlarını ödeyemedi. 

BANKALARDAN ERTELEMELİ KREDİ KULLANAN KİŞİLER ÖDEME YAPAMIYORLAR! 

Gelen ilk bilgilere göre ertelemeli kredi kullanan çok sayıda şirket ve vatandaş ödemede sıkıntı yaşamaya başladı. Dünya Gazetesi yazarlarından Şebnem Turhan tarafından yapılan habere göre "Bankaların kredilerin geri ödenmemesi riskine yönelik olarak serbest karşılık ayırmaya başladığına dikkat çeken kaynaklar bankaların bu riski ciddiye aldığını da vurguladı. Kaynaklar önümüzdeki dönemde yeniden borç ötelemesi İstanbul Yaklaşımı gibi bir programın gündeme gelmesinin çok büyük bir ihtimal olduğunu dile getirerek başka türlü bir çıkışın zor olduğunu kaydetti." 

Bankalar Düğmeye Bastı, Bir Müjde De Bankalara Borcu Olan Vatandaşlara Mı  Geliyor? Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 6 Ay Ertelemeli 10000 TL  İhtiyaç Destek Kredisi Ertelenecek Mi?

BANKALAR SERBEST KARŞILIK AYIRMAYA BAŞLADI! 

Konu hakkında bankaların kendilerini korumak adına serbest karşılık ayırmaya başladıkları belirtilirken bankaların bu süreci atlatabilecek karlılık seviyelerinde olduğu belirtiliyor. Vatandaş ise süreçte borç ödemekte büyük zorluk yaşarken bankaların hükümet tarafından alınacak bir karar ya da BDDK tarafından açıklanacak yeni bir tavsiye kararı ile yeni bir yapılandırma adımı için düğmeye basabileceği belirtiliyor.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bir, müjde, de, bankalara, borcu, olan, vatandaşlara, mı, geliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı