Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 13:05
 
Bozan, Düzeltebilir mi?
Bozan, Düzeltebilir mi?
SİYASET Haberi
Bozan, Düzeltebilir mi?

En politik yazarı Selçuk Özdağ,"Bozan Düzeltebilir mi?" başlıklı yazısını kaleme aldı.

Özdağ yazısında "Kuvvetler ayrılığının sağlanması, yargı bağımsızlığı dışında bütün reform iddiaları yarayı pudra ile kapatmaktan başka anlam ifade etmez." cümlelerini kullandı.

Selçuk Özdağ'ın yazısından bazı kesitler şöyle;

Kuvvetler ayrılığının sağlanması, yargı bağımsızlığı dışında bütün reform iddiaları yarayı pudra ile kapatmaktan başka anlam ifade etmez.

Bizi buraya şu veya bu şahsın ekonominin başında olması getirmedi. Biz bir zihniyet ve o zihniyetin kendine göre oluşturduğu sistemin kurbanıyız.

Yargı bağımsızlığı yok edilmese, partili başkanlık sistemi olmasa muhtemelen bugün bu kriz de olmayacaktı.

Hala meselenin esasına dair bir değişiklik olacağına dair bir belirti yok. Reform bir zihniyet işidir, dünya görüşü işidir. Hiç bir iktidar dünya görüşüne, zihniyet evrenine ters düşen bir reform yapamaz. Siyasal İslamcı bir iktidardan ne beklenirse bu iktidardan da onu bekleyebiliriz.

Siyasal İslamcı derken asla dindarlığı kastetmiyorum: dindar, dinin hükümlerine uyar, siyasal İslamcı dinin hükümlerini ikbal aracı yapar. Onun için İslam'ı en az yaşayanlar siyasal İslamcılardan en çok yaşayan ortalama Müslümanlardan çıkar.

Ortada o kadar düzeltilecek şey var ki saymakla bitmez. Ülkeyi ihtiraslarına uygun hale getirmek için o kadar tahrip ettiler ki reformlarla bu çok hasarlı bina ne kadar düzeltilirse ancak o kadar düzeltilebilir.

Yazının devamı için tıklayın

Kaynak: Editör: Yasemin Keçeli
Etiketler: Bozan,, Düzeltebilir, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı