Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 14:38
 
Bülent Orakoğlu: Dönemin Kültür Bakanı Sağlar’ı Kontrgerilla mı Madımak konusunda uyardı?
Bülent Orakoğlu: Dönemin Kültür Bakanı Sağlar’ı Kontrgerilla mı Madımak konusunda uyardı?
GÜNDEM Haberi
Bülent Orakoğlu: Dönemin Kültür Bakanı Sağlar’ı Kontrgerilla mı Madımak konusunda uyardı?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Bülent Orakoğlu, "Dönemin Kültür Bakanı Sağlar’ı Kontrgerilla mı Madımak konusunda uyardı?" başlıklı yazısını yazdı.

Orakoğlu, yazısında "Fikri Sağlar 3 kez Madımak Şenlikleri’ne katılacağını İl Müdürlüğü’ne faks ile bildirmesine rağmen son anda katılmaktan neden vazgeçmişti?" diye sordu.

Bülent Orakoğlu'nun yazısından bazı kesitler şöyle;

"Mehmet Talay dönemin Kültür Bakanı Sağlar’ın devletin bazı legal veya illegal birimlerince ikaz edilip edilmediğini sorguluyor. 6 Ocak’taki yazımızda Fikri Sağlar’dan bu konuya açıklık getirmesini istemiştik. Şu ana kadar bir cevap alamadık. Ancak Sayın Bakan uzun yıllardan bu yana bu soruya açıklık getirmediği için “Madımak Şenlikleri’ne(!!!) gitmemesi için kontrgerilla mı uyardı” sorusunu sormamız gerektiğini düşünüyorum. Zira 1993’lü yıllar derin yapılarla legal yapıların birbirine karıştığı en çetrefilli yıllar. Fikri Sağlar kontrgerilla içinde olan ancak bu illegal ilişkisini çok gizli tutabilen devlet içinde önemli bir görevli ile de görüşmüş olabilir. Diğer bir misal dönemin Başbakanlarından Demirel FETÖ ile mücadelede Kenan Evren’den kontrgerillanın devreye sokulmasını istemiş ret cevabı almıştı.

Ancak ne hazin ki 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde 37 kişinin yakılarak ölmesi, bu olayın ‘Alevi katliamı’ olarak nitelendirilmesi, bu olaydan sadece 3 gün sonra Erzincan Başbağlar köyünde 33 köylünün kendilerini PKK’lı olarak tanıtan kişilerce kurşuna dizilerek öldürülmesi, ‘Sünni katliamı’ olarak nitelendirilmesi Alevi-Sunni vatandaşlarımızı birbirine düşman kamplara bölme ve çatıştırma amaçlı açık provokasyonlardı. Başbağlar ve Madımak katliamlarının 3 gün arayla gerçekleştirilmesi, Başbağlar katliamını gerçekleştirdikleri iddia olunan PKK terör örgütünden hiçbir örgütçünün bu suçtan ötürü günümüze kadar yakalanamamış olması, bu dava sürecinin 1998 yılında İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce yapılan 24’üncü duruşmada takipsizlikle sonuçlanması bu katliamların arkasında Türkiye’de kontrgerilla adı ile anılan TSK ve MİT içine sızmış yasa dışı bir örgütün varlığına işaret ediyordu. NATO bünyesindeki ülkelerde sözde sol örgütlenmelere karşı kurulan ancak daha sonraki yıllarda Türk demokrasisini darbelerle hedef alan derin illegal Gladyo yapından söz ediyoruz."

Yazının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Bülent, Orakoğlu:, Dönemin, Kültür, Bakanı, Sağlar’ı, Kontrgerilla, mı, Madımak, konusunda, uyardı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı