Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 17:32
 
Damarları saatler içinde tertemiz yapıyor! Çok az miktarı bile yetiyor
Damarları saatler içinde tertemiz yapıyor! Çok az miktarı bile yetiyor.Dengesiz beslenme sonucunda tıkanan damarlar ölüm riskini arttırmaktadır. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir şekilde beslenmek, damarlar tıkanmadan buna önlem alınması gerekmektedir. İşte damarları temizleyen besinler...
SAĞLIK Haberi
Damarları saatler içinde tertemiz yapıyor! Çok az miktarı bile yetiyor

YABAN MERSİNİ

Antosiyaninler gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Antosiyaninler, oksidatif strese ve inflamasyona iyi gelerek kan damarlarının sağlığında olumlu etki yapar.

Yaban mersininin faydaları nelerdir, ne için kullanılır? Yaban mersini  nasıl tüketilir, çok yenirse ne olur? - - Sağlık Haberleri

Yapılan çalışmalar, yabanmersini ve diğer kırmızı meyvelerin tüketiminin artırılmasının kalp hastalığı riskini de azaltacağını gösterir.

BROKOLİ

Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli nasıl tüketilmelidir? İşte brokolinin  besin değerleri… - Güncel yaşam haberleri

Brokoli atardamarlarda plak oluşumunun önlenmesinde etkilidir. Antioksidan olan C ve E vitaminlerinin iyi kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirir. Öğünlerinizde haşlanmış zeytinyağlı bol limonlu brokoliye yer vermeyi unutmayın.

Hem soğuğa karşı dayanıklı hem de hastalıklara!

BRÜKSEL LAHANASI

Brüksel Lahanası Nasıl Yapılır? - Rafinera

Brüksel lahanası, soğuk havalarda yetişebilen ve donma sıcaklıklarına dayanabilen en önemli sebzelerden biridir. Brüksel lahanası küçük olmasına rağmen etkileyici miktar besin içerir. Mükemmel bir K vitamini kaynağıdır.

Bir fincan (156 gram) pişmiş brüksel lahanası, günlük önerilen K vitamini alım miktarınızın yüzde 137'sini içerir. K vitamini kemik, kalp ve beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Brüksel lahanası ayrıca harika bir A, B ve C vitaminleri, manganez ve potasyum mineralleri içerir. Kan şekerinizi sabit tutmaya yardımcı olan lif kaynağıdır.

HAVUÇ

Rüyada Havuç Görmek Ne Demek? Havuç Yemek Ne Anlama Gelir? - Rüya Tabirleri

Bu kök sebzesi yaz aylarına hasat edilse de, sonbahar ve kışın lezzet açısından en yüksek tatlılığa ulaşır. Soğuk hava, havuçların hücrelerindeki suyun donmasını önlemek için depolanan nişastaları şekere dönüştürmesine neden olur. Bu da havucun soğuk havalarda daha tatlı olmasını sağlar.

Havuç, vücutta A vitamini sağlayan mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır. Bir büyük havucun içinde günlük miktarı karşılayacak kadar A vitamini bulunur. Aynı zamanda A vitamini göz sağlığı ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir vitamindir.

İSVİÇRE PAZISI

Gökkuşağı İsviçre Chard Pancar Tohumu - Buy Gökkuşağı İsviçre Pazı,İsviçre  Chard Tohumları,Pancar Tohumu Product on Alibaba.com

İsviçre pazısı soğuk havaya toleranslı bir sebzedir. Kalorisi çok düşüktür, vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Sadece bir fincan pazı 7 kalori içerir ve günlük önerilen A ve K vitamini alımını karşılar.

Ek olarak bitkiye rengini sağlayan betalain adı verilen pigment içerir. Betalainlerin vücuttaki iltihabı azalttığı ve kalp hastalığının ana nedenlerinden biri olan LDL kolesterolün oksidasyonunu azalttığı görülmüştür.

MAYDANOZ

Maydanozun Faydaları Nelerdir? - AHMET MARANKİ - RESMİ WEB SİTESİ

Hava soğuduğunda birçok bitki ölürken, maydanoz soğuk havalarda ve hatta karda büyümeye devam edebilir. Maydanoz, son derece soğuğa dayanıklı olmasının yanı sıra, sağlığa birçok faydası olan besinlerle doludur. Sadece 28 gramı bile önerilen günlük K vitamini alımını karşılar ve C vitamini alımının yarısından fazlasını içerir. Ek olarak A vitamini, folat, demir, kalsiyum ve potasyum ile doludur.

Maydanoz, birçok potansiyel sağlık yararına sahip bitki bileşikleri olan apigenin ve luteolin dahil mükemmel bir flavonoid kaynağıdır. Bu flavonoidler, beyindeki hafıza kaybını ve yaşa bağlı değişiklikleri önlemede yardımcı olur. Araştırmacıların yaptığı bir çalışma, luteolin bakımından zengin besinlerin yaşlı farelerin beynindeki yaşa bağlı iltihaplanmayı azalttığını ve iltihaplı bileşikleri inhibe ederek hafızayı iyileştirdiğini buldu.

KALE

Amazon.com: Kale Italian Lacinato Nero Toscana Seeds ▻ Certified Organic  Kale Seeds (100+ Seeds) ◅ by PowerGrow Systems: Toys & Games

Kale en sağlıklı sebzelerde biri değil, aynı zamanda soğuk havalarda da yetişebilen bir bitkidir. Kara lahana, brüksel lahanası ve şalgam gibi soğuğa dayanıklıdır hatta yıl boyunca hasat edilebilmesine rağmen, daha soğuk havayı tercih eder. Peki, bu harika sebzenin faydaları neler? Kale son derece besleyici ve çok yönlü bir yeşilliktir. Vitaminler, mineraller, lifler ve andioksidanlar açısından güçlü bileşenleri bulunur.

Sadece bir fincan kale, günlük alım miktarını içeren A,C ve K vitamini barındırır. Ayrıca B vitaminleri, kalsiyum, bakır, manganez, potasyum ve magnezyum açısından da zengindir. Ek olarak, güçlü anti-enflamatueretkilere sahiptir. Yapılan bazı çalışmalara göre kalenin, akciğer ve yemek borusu kanseri gibi belirli kanser risklerini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

KIRMIZI LAHANA

Kırmızı lahananın bilinmeyen faydaları nelerdir? Kırmızı lahana suyu ne işe  yarar? - Sağlık Haberleri

Lahana soğuk havalarda gelişen, turpgillerden gelen bir sebzedir. Hem yeşil hem de kırmızı lahana son derece sağlıklı olsa da, kırmızı çeşidin daha büyük bir besin profili vardır. Bir fincan kırmızı lahana, günlük önerilen C vitamini alımının yüzde 85'ini karşılar ve yüksek miktarda A, K vitamini içerir.

Aynı zamanda iyi bir B vitamini, manganez ve potasyum kaynağıdır. Bu sebzenin rengi, antosiyanin adı verilen pigmentlerden gelir. Antosiyaninler, antioksidanailesine aittir.

93.600 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, antosiyanin açısından zengin yiyecekleri daha çok tüketen kadınların, antosiyanin açısından zengin yiyecekleri daha az tüketen kadınlara göre kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 32'ye kadar daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

ŞALGAM

Şalgam suyunun sağlığa faydaları! Şalgam nedir? Nelere iyi gelir? - -  Sağlık Haberleri

Bu kök sebze, soğuk havalarda daha iyi büyür ve havuç gibi tatlı bir tat geliştirir. Bir fincan haşlanmış şalgam, günlük önerilen C vitamininin yarısından fazlasını ve günlük önerilen potasyum alımının yüzde 16'sını içerir. Potasyum, kalp fonksiyonu ve kas kasılması için çok önemlidir ve kan basıncını kontrol etmede önemli bir rol oynar.

Yapılan bazı araştırmalar, potasyum yönünden zengin bir diyetin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak şalgam mükemmel bir C vitamini ve potasyum kaynağı olmasının yanı sıra, iyi bir B vitamini, magnezyum, fosfor ve manganez kaynağıdır.

TURP

Turpun faydaları nelerdir? | Sağlık

Turp, B ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum açısından da zengin bir sebzedir. Bazı çeşitleri soğuğa dayanıklıdır ve donma sıcaklıklarında hayatta kalabilir. Acı tatları, birçok sağlık yararıyla bağlantılı olan 'izotiyosiyanat' adı verilen özel bir kükürt içeren bileşik grubuna aittir.

Bu güçlü bitki bileşikleri vücutta antioksidan görevi görerek iltihaplanmayı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Yapılan bir test tüpü çalışması, izotiyosiyanat bakımından zengin turp özütünün meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini bulmuştur

YABANİ HAVUÇ

Yabani havuç nedir, faydaları nelerdir? Nasıl tüketilir?
Normal havuca göre yabani havuç, benzersiz yararlara sahip bir tür kök sebzesidir. Havuç gibi yabani havuçlar da soğuğa karşı dayanıklıdır ve donuk sıcaklıklara rağmen zarar görmezler. Tıpkı havuç gibi soğuk havalarda daha tatlı hale dönüşürler. Bir fincan pişmiş yabani havuç neredeyse 6 gram lif ve günlük önerilen C vitamini alımının yüzde 34'ünü içerir.

Ek olarak, yabani havuçlar mükemmel bir B, E vitamini, potasyum, magnezyum ve manganez kaynağıdır. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi için harika bir sebzedir. Özellikle çözünür lif bakımından zengin olan yabani havuçlar, kalp hastalığı, meme kanseri ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kaynak: Milliyet

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Damarları, saatler, içinde, tertemiz, yapıyor!, Çok, az, miktarı, bile, yetiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı