Haber Detayı
31 Ekim 2020 - Cumartesi 09:44
 
Dezenfektan yerine kekik suyu kullanın! 5 damla yetiyor!
Dezenfektan yerine kekik suyu kullanın! 5 damla yetiyor!Koronavirüse karşı kullanılan dezenfektanlar, içeriğindeki yüksek alkol nedeniyle ciltte tahrişe yol açıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Güzelcan da kekiğin antibakteriyel özelliği bulunduğunu söyleyerek kekik suyu yapılabilen doğal dezenfektan tarifi verdi. İşte kekik suyunun faydaları...
GÜNDEM Haberi
Dezenfektan yerine kekik suyu kullanın! 5 damla yetiyor!

Uzmanlar, kimyasal dezenfektanlar yerine antibakteriyel özelliği bulunan kekik kullanılmasını önererek kekik suyunun ellere sürülmesiyle vücuttaki virüslerin, enfeksiyonların, bakterilerin ve mantarların giderileceğini dile getiriyor.

Kekik suyunun faydaları nelerdir? 

Beslenme Uzmanı ve Diyet Uzmanı Gözde Güzelcan da kekik suyunun hem sağlıklı hem de doğal bir dezenfektan olduğunu dile getirerek kekik suyundan yapılan doğal dezenfektan tarifi verdi.

Güzelcan, "Kekik, bizim yüzyıllardan beri kullandığımız çok güçlü bir antioksidan baharatımız

Koronavirüs sürecinde de kekik yağını ve kekik suyunu kullanmak bizler için çok faydalı olacaktır.

Kekik; A vitamini, K vitamini, magnezyum ve demir gibi içeriğinden dolayı çok güçlüdür. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. İltihap önleyicidir

Kekik suyu ile doğal dezenfektan nasıl yapılır? 

Bakteri, virüs, parazit gibi mikrop öldürücü birçok özelliği vardır. Yüksek alkol nedeniyle cilt tahrişleri oluşturan dezenfektanlar yerine kekik suyu ve yağıyla doğal bir dezenfektan yapabiliriz" dedi. Güzelcan, şöyle konuştu:

"Yarım çay bardağı distile edilmiş (damıtılmış) kekik suyunu, bir litre kaynamış suyun içerisine dökeceğiz. Su içerisine yaklaşık 5 damla kekik yağı dökeceğiz.

Bu karışımı yaklaşık 5-6 dakika karıştıracağız. Elde ettiğimiz dezenfektanın kokusunu biraz daha güzelleştirmek istersek içerisine karanfil yağı, limon yağı, lavanta yağı gibi yağlardan da koyabilirsiniz.

1 hafta boyunca bu karışımı kullanabiliriz. Hem el dezenfektanı olarak hem de yüzey temizleyici olarak banyo ve lavabolarda çok rahatlıkla kullanabiliriz."

Kaynak: Pembenar

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Dezenfektan, yerine, kekik, suyu, kullanın!, 5, damla, yetiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı