Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 17:26
 
Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası ve dolar çıkışı! Hesabı sorulacak
Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası ve dolar çıkışı! Hesabı sorulacak
GÜNDEM Haberi
Durmuş Yılmaz’dan Merkez Bankası ve dolar çıkışı! Hesabı sorulacak

Milli Gazete'nin haberine göre; Durmuş Yılmaz Merkez Bankası’nın dolar rezervleri nasıl sıfıra indi? Sorusuna cevap verirken döviz rezervlerinin eksi 55 milyar dolar olmasıyla ilgili “Burada bir suç işlenmiştir.” Yorumunu yaptı.

Merkez Bankası eski Bakanı Durmuş Yılmaz son röportajında hükümete Merkez Bankası rezervlerinin hesabının sorulacağını belirtti.

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz son dönemdeki Merkez Bankası’nın işleyişi döviz rezervleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Durmuş Yılmaz TBMM’deki yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın şuandaki rezervlerinin eskide olduğunu ifade ederken “Merkez Bankası’nda 35 yıl çalıştım. Döviz kıtlığını yaşadım, sıfıra yakın döviz rezervini gördüm ama eksi rezervi hiçbir zaman görmedim, duymadım” diye konuştu.

Yılmaz, Meclis'te yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi

“SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR”

“Döviz rezervi, çok pahalı bir enstrümandır ve bunun oluşması zaman alır. Döviz rezervinin niçin eksi olduğuna baktığımızda, teknik olarak söylenecek çok şey var. 55 milyar doları bulacaksınız, alacaksınız, sıfıra geleceksiniz, sıfır döviz rezerviniz olacak, ondan sonra tekrar döviz almaya devam edeceksiniz. Bu, aslında suç teşkil eden bir iş.

"BURADA SUÇ İŞLENMİŞTİR"

Sayıştay denetimlerinde bazı kurumların yaptıkları işlerde yerindelik denetimi yapmaz. Merkez Bankası dövize müdahale ettiğinde, alış veya satış yönünde müdahale ettiğinde ticaret kurallarına aykırı olarak düşükten döviz satabilir, pahalıdan döviz alabilir. Bu, hedeflenen makro ekonomik amaçlarla uyumludur. O makro hedef çerçevesinde yerindelik denetimi yapılmaz. Fakat şu anda karşı karşıya olduğumuz döviz rezervlerinin eksi 55 milyar dolar olması, tamamen yerindelik denetimini yapmayı gerektiren bir husustur. Burada bir suç işlenmiştir.”

"KİME DOLAR SATILDI? NİÇİN DOLAR SATILDI"

Merkez Bankası’nın rezervleri hakkında çok konuşulacak bir iddia daha ortaya atan Durmuş Yılmaz satılan dolarların Merkez Bankası tarafından satılmadığını öne sürdü. Yılmaz “Merkez Bankası'nın 22 aylık dönemde sattığı 133 milyar doların hiçbiri ‘Merkez Bankası sattı' diye görünmüyor. Ama döviz satılıyor, Merkez Bankası'nın bilançosunda döviz rezervinin azaldığı görülüyor. Bu döviz nasıl satıldı, kim tarafından satıldı, niçin satıldı, kim bundan yararlandı? Bu kesinlikle iktidar değiştiğinde araştırılacak ve bunların hepsi teker teker mahkemeye verilecek, hesap sorulacaktır.” dedi.

Kaynak: Editör: Yasemin Kirazs
Etiketler: Durmuş, Yılmaz’dan, Merkez, Bankası, ve, dolar, çıkışı!, Hesabı, sorulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı