Haber Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 14:38
 
Eldiven ve maskeler için yeni karar!
TÜRKİYE'de maskeler ücretsiz dağıtılırken ortaya 'tıbbi atık' sorunu çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu konuda bir genelge yayınladı. Artık maskeler 72 saat geçmeden çöpe atılamayacak.
GÜNDEM Haberi
Eldiven ve maskeler için yeni karar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, tek kullanımlık maske, eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin genelge yayımlandı. Buna göre, ev ve iş yerlerindeki maske-eldiven atıkları en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek.

Bakan Kurum'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

'Tıbbi atık' olarak yönetilecek

- Sağlık kuruluşlarının karantina bölümlerindeki atıklar 'tıbbi atık' olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak.

72 saat bekletilecek

- Ev ve iş yerlerindeki maske ve eldiven atıkları en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek.

-Maske ve eldiven atıkları, kurum ve işletmelerin giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarında biriktirilecek.

➡️Maske-eldiven atıkları; kurum ve işletmelerin bina giriş- çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra "evsel atık" olarak belediyeye teslim edilecek

 

➡️Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları, ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir bölümde bekletildikten sonra "evsel atık" olarak belediyeye teslim edilecek.

 
 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Çağrı Gökyıldız
Etiketler: Eldiven, ve, maskeler, için, yeni, karar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı