Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 05:10
 
Emekli olacaklar yine bankalara mahkum ediliyor
Emekli olacaklar yine bankalara mahkum ediliyor
EKONOMİ Haberi
Emekli olacaklar yine bankalara mahkum ediliyor

Milli Gazete'nin haberine göre: Bağ-Kur'lular dikkat! SGK, kamu bankaları ile anlaşarak prim borcu olan Bağ-Kur'lulara banka yolunu gösterdi. SGK Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, "Emekli maaşınız yine bankaya gidecek!" diye uyardı.

Türkiye’de çalışanın da emekli olanın da derdi bitmiyor! Emekli açlık sınırının altında aldığı maaş ile enflasyonla mücadele etmeye çalışırken, prim borçlarını ödeyemeyen çalışan ise emekli olamıyor. Uzun yıllar asgari ücretle kıt kanaat geçinen işçi, ‘tam emekli olacağım’ derken yeni borçlar ile karşı karşıya bırakılıyor. Emeklilik hayali içinde olan Bağ-Kur’lular devletten prim borçları için geri ödeme kolaylığı bekliyordu, ancak devlet banka yolunu gösterdi! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim borcunu ödeyemeyen Bağ-Kur’lu, tarım işçisi ve taksi şoförlerinin emekli olabilmeleri için bankadan kredi çekme şartı koştu!

SGK’DAN KAMU BANKALARINA BİNLERCE YENİ MÜŞTERİ!

SGK, prim borcunu ödeyemeyen çalışanlar için devletin yani kamunun sermayesiyle kurulan bankalar ile anlaşmaya vardı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile ortak protokol imzalayan SGK, emeklilik yaşı gelen ancak prim borcunu ödeyemeyen binlerce çalışana banka yolunu gösterdi. “Kredi iş birliği" adı verilen protokol ile zaten prim borcunu ödeyemeyenler hem faize hem de borç batağına itildi. SGK tarafından kamu bankalarına 40 binden fazla müracaat beklediğinin açıklanması durumun vahametini ortaya koydu.

SGK’dan hafta başında yapılan açıklamaya göre emekli olabilmek için bankaların kapısına gönderilenlerin arasında 4/B çalışanlarının yanı sıra Ek-5 ve Ek-6’dan emekli olmayı bekleyenler de var. 4/B bilindiği gibi eski adıyla Bağ-Kur’luları kapsıyor. Ek-5, tarımda gündelik ve mevsimlik işçileri, Ek-6 ise taksi, dolmuş, minibüs, otobüs gibi ticari toplu taşıma araçlarında çalışanları kapsamakta.

PRİM BORCUNDA YÜZDE 63 İNDİRİM YAPILACAK! AMA PARA PEŞİN! 

SGK’nın kamu bankaları ile anlaşması hakkında bilgi veren İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, “SGK’da prim borcu olanlar 2018 öncesi ve sonrası diye ayrılmaktadır. 2018 öncesi için ihya, sonrası için ise yapılandırma kavramlarını kullanıyoruz. SGK, 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile kendi bünyesinde 2018’den 2020 Ağustos ayına kadar prim borcu olanlara da 18 aya kadar taksitlendireceğini açıklamıştı. SGK’ya borçlananlar için emeklilik borcun tamamı bittikten sonra başlıyor. 2018 yılından önce 2008, 2015 ve 2018 yıllarında çıkartılan kanunlarla 12 aydan fazla prim borcu olan Bağ-Kur’luların borçları ve prim günleri silindiğini hatırlatmak gerek. SGK, 2018 öncesindeki Bağ-Kur’lulara silinen prim günlerini yeniden ödeyebilmeleri için yüzde 63 indirim yapacağım dedi. Ama borcun peşin ödenmesi şartıyla!” diye konuştu.

EMEKLİ MAAŞLARI BANKAYA GİDECEK!

Bankadan kredi çekerek emekli olanların emekli maaşlarını yine bankaya vereceğini hatırlatan Akif Cenkci, “SGK’nın banklarla yapmış olduğu “Kredi iş birliği" protokolü ile hem 2018 öncesi hem de sonrasında Bağ-Kur prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara banka yolu gösterildi. Zaten borcunu ödeyemeyen vatandaş, yüksek bir faiz oranıyla borçlandırılıyor. Tüketici kredilerinde zaten vade en yüksek 36 aydır. Bağ-Kur’a 180 bin borcu olan da var, 200 bin borcu olan da var. 150 bin borcu olan bir Bağ-Kur’lunun 1,60 faizle 36 ay vadeyle kredi çekmesi mümkün değil. Çünkü aldığı emekli maaşı karşılamayacaktır. Gelirin karşılamadığı durumda bankalar bunu gerekli izinle ek limit çıkarsa bile emeklinin maaşı yine banka kredisine gidecek” şeklinde konuştu

BANKA EMEKLİNİN MALINA EL KOYACAK!

Bankaların emeklinin malına el koyabileceğini söyleyen Mehmet Akif Cenkci, “Hatta bankadan çekilecek yüksek bir kredide bankalar ipotek yoluna da gidebilir. Bağ-Kur’lular emekli olacağım derken evinden, arabasından, arsasından, tarlasından olabilir. Bankanın bu işe karıştırılması çok yanlış. Baktığınızda kamu bankası ancak burada kamu lehine bir durum yok! 2018 öncesi içinde SGK bünyesinde taksitlendirme yapılabilirdi. Emekli maaşının bir kısmına borcuna karşılık kesinti yapılabilirdi. Borcu bittikten sonra da tam maaş almaya devam ederdi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Emekli, olacaklar, yine, bankalara, mahkum, ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı