Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 15:11
 
Ertuğrul Özkök: Fırtınayı sevenler de bazen sakin limanlara sığınmalı
Ertuğrul Özkök: Fırtınayı sevenler de bazen sakin limanlara sığınmalı
GÜNDEM Haberi
Ertuğrul Özkök: Fırtınayı sevenler de bazen sakin limanlara sığınmalı

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, "Bazen dış politikada sakin limanlara, iç politikada fabrika ayarlarına dönmek herkes için en yararlı karardır" görüşünü savundu. 

Özkök, "Dünyada ne ilginç şeyler oluyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Bahreyn de İsrail’le diplomatik ilişkiler kurdu...Yani... Yanisi şu... Türkiye’nin yıllarca önce yaptığı, bugün de yapmaya devam ettiği şeyi yapıyorlar. Demek ki dış politikamızda serinkanlı bir akıl varmış." düşüncesini dile getirdi.

Özkök, "Sırbistan ve Kosova... Türkiye’nin Balkanlar’da en çok yardım yaptığı, en dostane ilişkiler kurduğu iki ülke... İsrail’i tanıma kararı aldı. Orada da bir adım öteye gitti... Büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararı aldılar. Yani şu sıralar bizim en çok karşı olduğumuz şeyi yaptılar... Demek ki dış politikada dostluk başka, menfaatler başka şeymiş... Mali’de askeri darbe oldu... Oraya gidip masada darbeyi yapan askerin karşısına oturup ilk desteği veren yabancı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu... Doğrudur, Macron’a karşı menfaatimiz bunu gerektirir... Demek ki artık 'darbeci' Sisi ve dolayısıyla Mısır’la da iyi ilişki kurabilirmişiz... Çünkü orada da menfaatimiz bunu gerektiriyor." ifadesini kullandı. 

Ertuğrul Özkök'ün yazısını okumak için tıklayın.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Ertuğrul, Özkök:, Fırtınayı, sevenler, de, bazen, sakin, limanlara, sığınmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı