Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 17:26
 
Haydar Kemal Kurt: Siyasetçilerin halkın içinden olanı makbuldür
Haydar Kemal Kurt: Siyasetçilerin halkın içinden olanı makbuldür. Sondakika32 Gazetesi’ne konuşan 23. Dönem Isparta Milletvekili Haydar Kemal KURT pandemi sürecinde siyasetin nasıl etkilendiğini anlattı. Covid-19’un yeni bir süreci başlattığının altını çizen Kurt, tecrübi bilginin açmazlarına da değindi.
GÜNDEM Haberi
Haydar Kemal Kurt: Siyasetçilerin halkın içinden olanı makbuldür

Sondakika32 Gazetesi’ne konuşan 23. Dönem Isparta Milletvekili Haydar Kemal KURT pandemi sürecinde siyasetin nasıl etkilendiğini anlattı. Covid-19’un yeni bir süreci başlattığının altını çizen  23. Dönem Isparta Milletvekili Kurt tecrübi bilginin açmazlarına da değindi. 23. Dönem Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt pandemiyle ilgili cümlelerini şu şekilde sürdürdü:

“Siyasetçiler halktan iyice uzaklaştı”

“Pandemi sebebiyle algıların değişmesi gerektiği söyleniyor. Bu konuda tecrübemiz olmadığı için fili deve üzerinden tarif etmeye çalışıyoruz; fakat deveyi de tanımıyor. Neye göre tarif edileceği bilinmiyor. Ülkemizde bugünlerde böyle bir durum oldu. Dünyada da çok etkileyici oldu. Devlet başkanlarına bakıyorsunuz, sokağa çıkamadığı için halktan uzaklaşıyor. Siyasetçinin eskiden makbul olanı halkın içinden olanıydı. Şimdi halka nasıl zarar veriyorsun? Kendin de zarar görüyorsun. Hastalanıp yoğun bakımda kalan siyasetçiler de var. Mesela Ak Parti Grup Başkan Vekili Muhammed Emin Akbaş diye bir arkadaşımız yoğun bakımda, 15 gündür yatıyor.”

“Yeni bir süreç oluşturacağız”

“Bu, muhakkak birine temas sebebiyle oldu. Bundan dolayı; ne olacağını tarif ve tayin etmede tecrübelerimiz yetersiz ve faydasız kalıyor. Zamanla süreç içerisinde denemelerle belli bir noktaya geleceğiz. Yeni bir süreci oluşturacağız. Isparta’nın ileri gelen toplumsal yapıyı alıp Isparta ekonomisini, siyasetini eğitimi ulaşımı etkilediğini düşündüğümüz birçok alan var. Şehir içi treni yapılsın gibi söylemler bile oluyor. Bunlar mevcut denemeler… İnsanların taleplerini karşılamıyor,ekonomiyi hareketlendirmiyor, destek olmuyor. Yeni bir oluşum değilturizme ilişkin pandemi sebebiyle oluşan olumsuzluğu giderecek birçok tedbir öneriliyor, destek oluşturuluyor ama bundan denize kıyısı olmayan yerlerin bir fayda elde etmesi mümkün değil. Zannediliyor ki turizm desteği sadece denize kenarı olan yerler için sağlanıyor. Fakat Şırnak bugün alev alev yanıyor. Mardin sıcaktan kavruluyor; ama turizmden de faydalanıyor, tarihi evleri var .Buralardan çok ciddi bir gelir sağlıyor.”

“Kimse Kendi fikrini ortaya koyma cesareti bulamıyor”

“Biz de diyoruz ki bunu alıp kendimize uygulayalım. Yeni bir şey icat etmek için elimizde bir şey var mı? Haydar bir tarafa , Haydar’da bu kapasite var mı? Haydar’dan bunu beklemenin bir âlemi yok. Bu beklenti bizi çözüme götürecek yerde bizi tıkıyor. Kimse Kendi fikrini ortaya koyma cesareti bulamıyor. Biz, Burdur- Isparta arasındaki yolun yapılması için yıllardır konuşuyoruz.. Benim AK Parti’de vekil olduğum dönemde de yıllarca konuşuldu. Biz o yolu yapamadık, gittik Burdur ile Ağlasun arasına kocaman bir köprü yaptık. Bir sürü para harcadık. Biz burada üst aklın görebildiği, kuşbakışının sağlanabildiği yerde daha faydalı olur diye düşündük. Burada Isparta sakinleri olarak Isparta ekonomisini gelişmesi için kendi öz kaynaklarımızla bildiğimiz imkanları değerlendirmenin ötesinde ülkemizin gelişimini ve dünyadaki değişim ve gelişimleri çok sıkı takip etmemiz gerekiyor.. Bugün İslam ülkelerinin hatta kabenin bulunduğu Suudi Arabistan,İsrail ve Yunanistan ile bir ittifak oluşturma durumuna gelmiş. Ama biz Doğu Akdeniz'de Libya ve Cezayir ile Akdeniz Enerji Kaynakları üzerine bir ittifak oluşturma cehetine gittiğimizde, kendi içimizde ciddi itirazda bulunanlar oluyor. Demek istediğim Isparta olarak ekonomimizi sosyal hayatımızı geliştirmek için kendi imkanlarımız dışında faydalanabileceğimiz destek bulabileceğimiz ortaklık yapabileceğimiz hususları tartışıp değerlendirmemiz gerekiyor. Özellikle bu pandemi sürecinde nasıl ki ticaret fiili olarak, alıcı ve satıcı bir araya gelip ticaret yapmak sakıncalı görülüyorsa ve bunu gidermek için insanlar internet/ e-ticaret yoluyla ticaret yaptılar ise bizde kendi taleplerimizi ya da arzlarımızı yeni oluşan bu şartlara uydurmamız lazım. Bu sebeple bütün toplum kesimlerini temsil eden sivil toplum örgütleri tüm seçilmişler ve sektördeki öncü lider durumunda olanlar diyaloğu ve istişareyi arttırarak gözlem ve deneyimlerimizi paylaşmamız ve işlerimizi yeniden dizayn etmemiz gerekiyor.”

23. Dönem Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt'un görüşlerini yayınlamaya devam edeceğiz.

Kaynak: (Sndkk) - sondakika32 Editör: İrem Dağ
Etiketler: Haydar, Kemal, Kurt:, Siyasetçilerin, halkın, içinden, olanı, makbuldür,
Yorumlar
Haber Yazılımı