Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 16:31
 
Hüseyin Alan: Sanırsınız ki
Hüseyin Alan: Sanırsınız ki
GÜNDEM Haberi
Hüseyin Alan: Sanırsınız ki

İlahiyat fakültelerinden, bu dünyada ve ahirette insanlık yararına evrensel fikirler üretilir. İnsanlığın tevir türlü dertlerine kafa yorulur, çözümler sunulur. Dertlerin müsebbibi mevcut ‘toplumsal-ekonomik-siyasal’ yapısal durumla mücadelede teorik bilgi kurşunları imal edilir.

Sanırsınız ki

İlahiyat fakültelerinde kötülüğün kaynağı ortaya dökülür, kötülükten beslenenler ve kötülüğü üretip duranlar faş edilir, kötülüğe karşı mücadeleye muhalefet, iyiliğe ve iyilere bilimsel destek verilir.

Sanırsınız ki

İlahiyat fakültelerinde ferdi ve toplumsal sorunlar irdelenir, mevcut sosyal vaziyete eleştiriler getirilir, iyi bir toplumsal gelecek için tartışmalar yapılır; yöneticileri ve mevcuttan beslemeli asalakları yerin dibine batırırken yaratıcı çözümlerle toplumsal hareketlilğe bilimsel takviye yapılır. Toplum bu sayede önünün aydınlandığını, işlerini daha rahat gördüğünü, sorunlarını daha kolay çözeceğini görür.....

Sanırsınız ki

İlahiyat fakülteleri diğer (teknik meslek bazlı olanlar hariç) fakültelerden farklıdır. Hayır, ‘felsefe, tarih, sosyoloji, biyoloji, psikoloji, iktisat, siyaset, hukuk’ okutan fakülteler neyse ‘teoloji’ üreten ilahiyatlar da aynısıdır.

Sanırsınız ki

Toplumsal gerçeklikle, gerçek hayatla irtibatlı bilim üreten fakülteler, YÖK denen devlet denetçisi, bilim avcısı, bilimciyi memur yapan militarist kurumu tanımıyor, özgürce bilim üretiyor.

Sanırsınız ki

Bu ülkede üniversite denen, Fransız bir bilimcinin ‘Fransa’da devletler yıkılır ama devletten bağımsız üniversite devleti yeniden kurar’ dediği gibi özerklik ve bağımsızlığa sahiptir.

Hayır, 500 yıldan bu yana bilim merkezleri devlet daireleri, bilimciler devlet memurudur burada. Toplumun sırtından geçinir, şöyle yapma yanlıştır diyeceği devletlüyle arayı sağlam tutar. Dolayısıyla toplumuna yabancı kalır.

Bu sebeple Cuveyni, Gazali, İbn Haldun, Şatıbi, Bedrettin, Koçi Bey çıkmaz. Çıkmıyor.

Ülkede açılan onca üniversitenin “ihale, inşaat, istihdam” 3 İ’si için açıldığını, ‘ilim’ İ’sine kimsenin bakmadığını dünya alem biliyor da biz mi bilmiyoruz?....

Sanırsınız ki

M. Öztürk gibi istifa eden bir teolog, mevcut dünya düzeniyle, kapitalist vurgun ve soygun sistemiyle, pislik üreten ekonomik ve siyasi yapılarla çatışmalıydı da, zulüm ve sömürü tezgahıyla kavgalıydı da, istifa etti, kavganın cephesini topluma taşımaya karar verdi.

Heyhat, rakibi Cübbeliler gibi fizik/maddi/gerçeklikten kopuk metafizik alemde, sentetik konularda rekabete tutuştu, diyanet başkanı/dekan/yök üyesi olamayınca da cayırtı kopartıyor.

Eleştiriymiş! Muhalif görüşteymiş! Engizisyona çıkartılıyormuş! Neye eleştiri, neye muhalefetmiş bu!

Hadi canım sende; vahiy gönderdim diyen Allahı yalancı çıkart, vahiy aldım diyen Peygambere sen yalan söylüyorsun de, sonra ilahiyat bilimi yapıyorum de!..

Vah ülkem, Hz Muhammed’i tanımıyor ve dinlemiyorsun, Müslümanlığı da ondan öğrenmiyorsun ya,

Onun adına konuşanları nerden bilecek, gerçeği sahteden nasıl ayıracaksın.

Dinin, ahiret için değil dünya için gönderildiğini, peygamberin bu dünyada, dünya işlerinin Allah’a göre düzenlenmesi için çatıştığını nasıl kavrayacaksın! Metafizikçiler varken!

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Hüseyin, Alan:, Sanırsınız, ki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı