Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 15:17
 
İbrahim Karagül yazdı
İbrahim Karagül: İmparatorluğun çöküşü.. ABD küreselleşmesi bitti. Kendi içinde yerelleşme çatışmalarına hazır olun.
YAZARLAR Haberi
İbrahim Karagül yazdı

Yenişafak Gazetesi yazarı İbrahim Karagül, "İmparatorluğun çöküşü.. ABD küreselleşmesi bitti. Kendi içinde yerelleşme çatışmalarına hazır olun." başlıklı yazısını kaleme aldı.

Karagül yazısında "ABD’nin küresel imparatorluk yolunda önüne çıkan her ülkeye uyguladığı “rejim değiştirme” yöntemi, ABD yönetiminden dijital şirketlere, sosyal medya kuruluşlarına geçti. Artık bu kuruluşlar, çokuluslu hegemonlar ülkelerin içişlerine karışacak, beğenmedikleri liderlere savaş açacak, ülkelerin siyasi sistemleri ile oynayacak, toplumları infiale getirecek yayınlarla insanlığa patronun kim olduğunu göstermeye çalışacak. Dijital faşizm çağına mı girdik?. Kitleler devletlere mi sığınacak? Dijital faşizme kapıları açan bu yeni çağ, muhtemelen, devletlerle çokuluslu şirketlerin hesaplaşmasına tanık olacak. Kitleler, bu şirketlerin bencilliğinden ve yeni sömürü düzeninden, vahşi hesaplarından, köleleştirme projelerinden kaçıp sığınacak yer arayacak." ifadelerini kullandı.

Karagül'ün yazısından bazı kesitler şöyle;

ABD ifade özgürlüğü 6 Ocak’ta Kongre binasında tarihe karıştı.

ABD’nin on yıllardır bütün dünyadaki askeri müdahalelerine kılıf yaptığı “özgürleştirme”, “özgürlük getirme” söylemi kendi topraklarına döndü. Bu ifadelerin kendi içyapısında kullanılacağını kimse tahmin edemezdi. Ama oldu. İfade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, 6 Ocak’ta Kongre binasında son buldu.

ABD’nin ve Batılı dünya düzeninin “dokunulmaz” gördüğü demokratik seçimlerin yapılması, sandık sonuçlarına göre iktidarın el değiştirmesi, düzenin işlemesi 13 Kasım seçimleri ile son buldu.

Muhtemelen 20 Ocak’ta bunu çok daha net biçimde göreceğiz. İktidar parçalanmasının, toplumsal bölünmenin, bütün siyasi söylemlerin aşınmasının, kitlelerin tahammülsüzlüğünün, federal sisteme güvensizliğin, ABD içinde yerelleşmenin çarpıcı örneklerine tanık olacağız.

ABD küreselleşmesi bitti. Kendi içinde yerelleşme çatışmalarını izleyeceğiz.

Yazının tamamı için tıklayın.

 

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: İbrahim, Karagül, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı