Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 17:56
 
İbrahim Uslu: Cumhur İttifakı'nda vekalet savaşı başladı
İbrahim Uslu: Cumhur İttifakı'nda vekalet savaşı başladı
SİYASET Haberi
İbrahim Uslu: Cumhur İttifakı'nda vekalet savaşı başladı

Araştırmacı İbrahim Uslu ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform çıkışını ve Cumhur ittifakında yaşanan krizleri değerlendirdi. Uslu “Cumhur İttifakı’nda vekalet savaşı başladı” dedi.

Halk TV'de Can Coşkun Haber Masası programına konuk olan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı ve Araştırmacı İbrahim Uslu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhur İttifakı'nın bir vekalet savaşı içinde olduğunu ifade eden Uslu, "AKP ile MHP arasında ortaklık var gibi görünse de çok derin krizler yaşıyorlar" dedi. 

"Cumhur İttifakı'nda güven bunalımı"

Araştırmacı İbrahim Uslu, AKP ile MHP arasında yaşanan en önemli ayrılığın Türkiye'nin hangi eksende yer alacağı konusunda yaşandığını söyledi. MHP'nin Avrasya ekseninde yer almakta ısrarcı olduğuna değinen Uslu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın reform çıkışını Batı ekseninde yer almanın koşulu olarak gördüğü için yaptığını ifade etti.  "Biden döneminin de başlamasıyla geleneksel pozisyona geçiş yapıldı. Batıda yer almanın da koşulu belli. Hukuk, adalet reformu yapılmak istenmesinin sebebi budur. MHP ise Cumhur İttifakı’nın Avrasya ekseninde kalmasını Batı'dan uzaklaşmasını istiyor." dedi. Alaattin Çakıcı'nın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik yaptığı tehdit mektubuna da değinen Uslu reform çıkışından sonra Çakıcı çıkışının yaşanmasının tesadüf olmadığını söyledi. AKP-MHP arasındaki krize ilişkin olarak "Cumhur İttifakı birbirine mecbur, doğrudan birbirlerini hedef alan açıklamalar yapmıyor ama güven bunalımı var" dedi.

"Cumhurbaşkanı MHP'nin yerine alternatif düşünüyor olabilir"

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı, ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında yapılan reformlara ilişkin konuştu. "Ekonomik anlamda faiz artışının yasallaşmasıyla bu alanı öğrendik ama hukuk ve demokrasi alanında neler yaşanacağının ayrıntılarını bilmiyoruz" dedi. Ekonomik anlamda yapılan reformların yeterli olmayacağının altını çizdi. Bursalı, "Türkiye’nin içine düştüğü bunalım sadece ekonomik değildir. Yargıda çok derin sorunlar yaşanıyor,. Demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılamaması da söz konusu. Üçü birden ayağa kalkmadan ileri gitmek mümkün değildir." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP ile yapılan ittifaka başka bir alternatif düşündüğünü söyleyen Bursalı,  AKP oylarının Gelecek Partisi ve Deva Partisi'ne kayabileceğini belirtti. Bursalı "Bülent Arınç'ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın serbest kalmasına ilişkin yaptığı açıklama Erdoğan'ın  hukuk ve demokrasi alanında yapmak istediği yeniliklerin bir uzantısıdır" dedi. 

Kaynak: Editör: Yasemin Keçeli
Etiketler: İbrahim, Uslu:, Cumhur, İttifakı'nda, vekalet, savaşı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı