Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 12:24
 
İşte o araştırmayla ilgili çarpıcı sonuçlar!
Singapurlu bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada yeni tip koronavirüs hastalarının testlerde pozitif çıksa bile virüse yakalandıktan 11 gün sonra bulaşıcı olmadığı belirtildi
GÜNDEM Haberi
İşte o araştırmayla ilgili çarpıcı sonuçlar!

     Singapurlu bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada yeni tip koronavirüs hastalarının testlerde pozitif çıksa bile virüse yakalandıktan 11 gün sonra bulaşıcı olmadığı belirtildi. İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 vakalarının sayısı dünya genelinde 5 milyon 500 bini aşarken Singapurlu bilim insanlarından hastalığa ilişkin yeni bir araştırma geldi.

11'İNCİ GÜNE KADAR BULAŞICI OLMADIĞI BELİRLENDİ  

    Singapur Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi ve Tıp Akademisi'nden bilim insanları 73 Kovid-19 hastasını inceledi. Araştırmada, koronavirüse yakalanan hastaların semptom (öksürük, ateş) göstermeden önceki 2 gün ile virüs bulaştıktan 11 gün sonraya kadar bulaşıcı olduğu açıklandı. Bununla birlikte çalışmaya katılan gönüllerinin 11 günün ardından izole edilmediği aktarıldı.

İKİNCİ HAFTADAN SONRA AKTİF VİRÜS BULUNAMADI

     Çalışmanın yazarları, “Kovid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana biriken verilere dayanarak, semptomatik bireylerde bulaşıcı hastalık dönemi semptomların başlamasından yaklaşık iki gün önce başlar ve semptomların başlangıcının ardından yedi ile on gün sonrasına kadar devam eder. Aktif viral replikasyon ilk haftadan sonra hızla düşer. Çalışmamızda hastalığın ikinci haftasından sonra canlı virüs bulunamadı” ifadelerini kullandı.

    Diğer yandan, hastaların 11 günün ardından testlerde Kovid-19 pozitif çıkmalarına rağmen hastalığı etrafa yaymadıkları belirtildi. Uzmanlar, vücutta kalan aktif olmayan virüs parçacıkları nedeniyle testlerin yanılabileceğini belirtti.

     Bilim insanları, hastalığın yayılma yeteneği üzerine yaptıkları araştırmanın, hastanede tedavi olan covid-19 hastalarının ne zaman taburcu edileceğine ve normal hayata dönebileceklerine dair karar alınmasına ilişkin yardımcı olabileceğini bildirdi.

 

Kaynak: (AKM) - Akdeniz Haber Editör: Seçil Güler
Etiketler: İşte, o, araştırmayla, ilgili, çarpıcı, sonuçlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı