Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 13:49
 
Jüpiter ile Satürn'ün kavgası
Jüpiter ile Satürn'ün kavgası...Sosyal gezegenler olarak adlandırdığımız Jüpiter ve Satürn’ün astrolojideki benzerliklerini ve karşıtlıklarını anlattığımda 'düşman' olan bu iki gezegenin aslında hayatımızda temsil ettiği sembolleri çok daha iyi fark edeceğiz.
- Haberi
Jüpiter ile Satürn'ün kavgası

Sosyal gezegenler olarak adlandırdığımız Jüpiter ve Satürn’ün astrolojideki benzerliklerini ve karşıtlıklarını anlattığımda “düşman” olan bu iki gezegenin aslında hayatımızda temsil ettiği sembolleri çok daha iyi fark edeceğiz. Jüpiter’in konfigürasyonu ile Satürn konfigürasyonu tamamen birbirine zıttır. Satürn konfigürasyonunda duygularımızı temsil eden ay artı sembolünün alt kısmında kalır ve bu büyümeyi engelleyen ya da ilk kez sınırlarla tanıştığımız yerdir. Ayrıca toplumsal düzenin var olabilmesi için bu sınırların ve düzenin de var olması gerekir.

Daima içimizden geldiği gibi (Ay sembolizması) davranmamayı, sosyalleşirken bazı kuralların olması gerektiğini hatırlatan ve bu yüzden de toplumsal maskeler takmamızı öğütleyen sınırlayıcı gezegendir Satürn… Bu yüzden konfigürasyon olarak  4 elementi anlatan artı işareti üstte duyguları  temsil eden ay ise altta olacak şekilde sembolize edilmiştir. Bu sınırlar gereklidir çünkü “Fazla samimiyet tez ayrılık getirir” diye de söylemiş atalarımız.

Satürn sorumlulukları temsil ediyor olduğu gibi toplumda bazı insanlar daha çok çalışıp kendini feda ettiklerinde ya da daha fazla görev üstlendiklerinde diğerleri daha az çalışmaya başlar ve daha az sorumluluk alır. Buna Sosyal Psikoloji’de  “toplumsal kaytarmacılık” denir.

Jüpiter’i güçlü yerleşmiş /kendi yöneticiliğinde çalışan bir insanın ise sorumluluk alma problemi olabileceği gibi hak , ihtiyaç, özgürlük, ruhsal ihtiyaçlar gibi faktörler önce geldiğinden ay sembolü 4 elementi  anlatan artı sembolünün üzerindedir. Bu Jüpiter konfigürasyonunda anlatılmak istenen daha çok ruhsal ve içsel ihtiyaçlarımızın dünyasal/maddi şeylerden daha önce geldiğidir.

‘İçinden geldiği gibi yaşamak/anı yaşamak’  ve Jüpiter’in balık yöneticiliğini ele alacak olursak sınırları aşmak anlamlarını taşıyor olduğunu görebiliriz.(Ben kolektif gezegenlere yöneticilik atamayı sevmiyorum, bu yüzden Neptün benim için apayrı bir konudur)

Jüpiter ve Satürn bu yönüyle zıt olan iki sosyal gezegendir fakat; evlilerin sinastri haritalarını incelediğimde istatistik tutmayı seven biri olarak sosyal gezegenlerinin uyumlu açıda olduğunu gözlemledim. Sosyal gezegenler hayati enerjimizi topluma nasıl yansıtacağımızı belirliyor. Uzun zamandır Jüpiter ile Satürn ardarda burçlarda ‘balsamic’ evrede ilerliyordu. Herkes içe dönük ve sosyal hayat biraz daha durağandı. Şimdi Kova burcunda yeniden kavuşum yapacakları tarih geldiğinde daha canlı bir enerji de olacağız, sağlıklı ilişkiler kurulacak. Toplumsal düzen köklü olarak değişecek…

Din ve Ahlak ilişkisini Jüpiter yerleşimi ile ele alacak olursak Satürn Jüpiter karesi Jüpiter her ne kadar iyi yerleşmiş olursa olsun yaşadığı kültürden farklı bir inancı benimsemeyi ya da inancı reddetmeyi (tetiklenen bazı transitlerin de etkisiyle) verebiliyor. Jüpiter /Uranüs bağlantıları ise batıl inançlara meyil verebiliyor.

Harita yorumlanırken bu yüzden oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Satürn ikinci evde maddi kazançların sınırlılığını gösterebileceği gibi babası zengin olduğu için para kazanmaya zaten ihtiyaç duymayan birini de gösterebilir. Ya da sağlam bir gelir kapısını…(özdeğer meselesine girersem konu uzar) Yani ‘sakin ol champ. evdeyim’ gibi bir şeyle karşılaşmamak için sosyal gezegenlerin ne anlattığını iyi anlamaya çalışın.

Gezegen sembollerini ve konfigürasyonların mantığı işte budur.  Jüpiter ve Satürn bu yüzden birbirine zıttır. Jüpiter Ay sembolünü öncelediği ve ruhsal /duygusal meselelere daha çok önem verdiği için Yengeç burcunda yücelim halindedir zaten… Jüpiter Ayı “Büyütür”.Şimdilik anlatmak istediklerim bu kadar. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Astrolog Billur TOPLU

İnstagram: @kristallastro  https://instagram.com/kristallastro?igshid=6zrq8wb81am

Kaynak: (Sndkk) - sondakika32 Editör: Billur Toplu
Etiketler: Jüpiter, ile, Satürn'ün, kavgası,
Yorumlar
Haber Yazılımı