Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 14:57
 
Kar soğuğu kapıda! Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek
Kar soğuğu kapıda! Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek
YAŞAM Haberi
Kar soğuğu kapıda! Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, yarından itibaren soğuğu hissedecek şekilde düşecek. Yurdun batı kesimlerinde; İstanbul, İzmir, Aydın'da dört gün sürecek yağışlar hafta sonu yerini kar soğuğuna bırakacak.

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, önümüzdeki 4 gün için beklenen hava durumu ile ilgili "Çarşamba akşamından başlayarak pazara kadar, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yaklaşık 4 gün boyunca, yağış var" açıklamasında bulundu.

SICAKLIKLAR 10 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

Beklenen yağışlar ile birlikte hava sıcaklığınında 8 ila 10 derece arasında azalacağını belirten Çalışkan "Tam bir kış havası yaşayacağız" dedi.

"HAFTA SONU KAR YAĞMA İHTİMALİ VAR"

Sağanak yağışların etkisi ile azalan hava sıcaklıklarına ilişkin Çalışkan şöyle konuştu:

"Özellikle hafta sonu hava çok soğuk olacak. Hatta bu soğuklar kar soğuklarına yakın seyredecek. Bunun nedeni de Romanya'ya kar yağması. Bizde de bazı dağlara kar yağma ihtimali var"

"KIŞ YAĞMURLARINI ANDIRACAK"

Çarşamba akşam saatlerinden itibaren 4 gün boyunca aralıklı devam edecek olan yağışlar, tam olarak kış yağmurlarını andıracak. NTV Meteoroloji Editörü Çalışkan, ''Türkiye bu yağışlarla birlikte cephesel yağışları görmüş olacak. Özellikle İstanbul'da bazı zamanlarda kuvvetini artıracak yağışlar dört gün boyunca devam edecek. Bu yağışlar da haliyle toprağı besleyen yağışlar oluyor'' ifadelerini kullandı.

Yağışlar perşembe günü tüm Batı Karadeniz'i; Antalya, Eskişehir ve Ankara'nın da bazı illerini etkileyecek.

İZMİR, AYDIN VE MUĞLA'DA DOLU YAĞIŞI GÖRÜLEBİLİR

Ege Bölgesi'nde ise özellikle İzmir, Aydın, Muğla hattı boyunca şiddetli yağışlar bekleniyor. Bölgede yağışlarla birlikte dolu, sel ve sağanak gibi hava olayları görülebilir.

YAĞIŞLAR BARAJLARA ETKİ EDECEK Mİ?

Yaz aylarının kurak geçmesinin ardından beklenen sonbahar yağmurlarının olmaması barajların doluluk oranına etki etti.

İstanbul'da azalan baraj doluluk oranı hakkında endişeler sürerken Çalışkan, beklenen dört günlük yağışın barajlara etki edeceğini söyledi.

Çalışkan "Bu yağışlar, barajların doluluk oranı düşük seyrettiği şu günlerde iyi bir durum. Tabii bu yağışlar barajlara hemen etki etmez ama yine de faydası olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Kar, soğuğu, kapıda!, Sıcaklıklar, 10, derece, birden, düşecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı