Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 17:57
 
Kayıtlara geçmemiş vakalar olabilir!
DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün video konferans kanalıyla yapılan basın toplantısında; dünyada son 24 saatte 106 bin covid-19 vakası bildirildiğini duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Kayıtlara geçmemiş vakalar olabilir!

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün video konferans kanalıyla yapılan basın toplantısında; dünyada son 24 saatte 106 bin covid-19 vakası bildirildiğini duyurdu. 106 bin vakanın üçte ikisini sadece 4 ülkenin rapor ettiğini açıklayan Ghebreyesus, aynı zamanda düşük ve orta gelirli ülkelerdeki vaka artışı konusunda da endişelerinden bahsetti.

Normalleşme sürecinde vaka artışının yaşanması endişe yaratıyor

Ghebreyesus'un söz konusu açıklaması, dünyada en çok vakanın bulunduğu ABD'nin de aralarında olduğu birçok ülkenin karantina ve kısıtlama uygulamalarını hafifletmeye başlamasının ardından geldi. Ghebreyesus, "Bu salgında daha gidecek çok yolumuz var" diye bildirdi. Diğer yandan, uzmanlar gerçek vaka sayısının çok daha fazla olduğunu ve henüz bilinmeyen/kayıtlara geçmemiş vakaların olabileceğini ifade etti. Birçok ülkedeki test sayılarının az olması ve buna bağlı olarak henüz vakaların olduğu gerçeğinin 'asıl' vaka sayısını gizlediğinin altı çizildi.

Trump'ın Dünya Sağlık Örgütü’ne karşı Covid-19 savaşı

Trump, 14 Nisan'da DSÖ'yü salgınla mücadelede başarısızlık ve Çin ile olan ilişkilerinin yakın olmasıyla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını duyurmuştu. 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a dün bir mektup gönderen Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde ABD'nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra "kalıcı olarak" donduracağını açıklamıştı.
 

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Kayıtlara, geçmemiş, vakalar, olabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı