Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 14:19
 
Korkutan araştırma! Kovid-19'u yenenlerde 6 ay sonra sağlık sorunu ortaya çıkıyor
Korkutan araştırma! Kovid-19'u yenenlerde 6 ay sonra sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Çinli bilim insanları, Vuhan'da Kovid-19 tespit edilen 1700 hastayı 6 ay boyunca takip ederek yürüttüğü araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaştı. Buna göre Kovid-19'u yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra bir sağlık sorunu görüldüğü ortaya çıktı.
SAĞLIK Haberi
Korkutan araştırma! Kovid-19'u yenenlerde 6 ay sonra sağlık sorunu ortaya çıkıyor

 Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi.

Medical Express'in haberine göre, Çinli bilim insanları, ocak ve mayıs aylarında Vuhan'da Kovid-19 tespit edilen 1700 hastayı 6 ay boyunca takip ederek bir araştırma yürüttü. Çalışmanın bulguları, 8 Ocak'ta The Lancet dergisinde yayımlandı.

 6 ay sonra çıkıyor

Araştırmacılar, Kovid-19'u yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu görüldüğünü ortaya koydu.

Çalışmada 6 ay sonra bu kişilerin yüzde 63'ünde yorgunluk ya da kaslarda güçsüzlük, yüzde 26'sında uyumakta zorluk ve yüzde 23'ünde depresyon gözlendiği belirtildi.

Akciğer fonksiyonlarında bozulma ve böbrek işlevlerinde azalma

Uzmanlar, Kovid-19'u ağır atlatanların akciğer fonksiyonlarında bozulma ve böbrek işlevlerinde yüzde 13 azalma görüldüğüne de dikkati çekti.

"Uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz"

Pekin'de Çin-Japonya Dostluk Hastanesi ve Capital Tıp Üniversitesi Ulusal Solunum Tıbbı Merkezi'nden araştırmacı Dr. Bin Cao, "Kovid-19 çok yeni bir hastalık olduğundan uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cao, ciddi biçimde enfekte olan hastaların taburcu edildikten sonra bakıma muhtaç olduğunu da vurguladı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Korkutan, araştırma!, Kovid-19'u, yenenlerde, 6, ay, sonra, sağlık, sorunu, ortaya, çıkıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı