Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 18:55
 
Korona savaşçısı Prebiyotiğin 5 faydası ve prebiyotik besinler...
Korona savaşçısı Prebiyotiğin 5 faydası ve prebiyotik besinler...
GÜNDEM Haberi
Korona savaşçısı  Prebiyotiğin 5 faydası ve prebiyotik besinler...

Vücudun ikinci beyni olarak tanımlanan bağırsaklar, hayati fonksiyonların işlemesi konusunda ciddi role sahiptir. Uzmanlar bağırsak sağlığının korunması yönünde ciddi uyarılarda bulunurlar.

Eğer bağırsaklara rahatsızlık verecek besinler tüketilirse, bu besinlerden dolayı sindirim sistemi birtakım sorunlar yaşar ve oluşan sağlık sorunları hastalıklara meydan oluşturur. Bu nedenle beslenme uzmanları ve tüm doktorlar, bağırsaklara iyi gelecek ve kolay sindirilebilecek besinleri tüketmenizi hatırlatır.

Sağlıklı bağırsaklara sahip olmanın sırlarından biri prebiyotik gıdalar tüketmektedir. Genellikle sebze ve meyvelerde dikkat çeken bu ifade, toplumun yarısı tarafından anlaşılmamaktadır. Sadece mideye iyi gelen besinler olarak bilinen prebiyotik gıdalar, aslında bunun da ötesidir.

Şimdi sizlere uzmanların görüşünden faydalanarak hazırladığımız prebiyotik yiyecekler gündemli yazımızı sunalım. Bağırsak hastalıklarından ve kolon kanserinden korunmanın bir yolu da bu satırlardan geçecek.

PREBİYOTİK NEDİR

Prebiyotikler, insan vücudu tarafından sindirimi mümkün olmayan lif türüdür.
Bilimsel kaynaklarda "Seçici olarak fermente olabilen, gastroeestinal mikroorganizmaların kompozisyon ve – veya aktivitesini etkileyerek bireyin iyi olma hali ve sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan besin bileşenleridir. "ifadesi ile tanıtılmaktadır.
1955 yılında keşfedilen prebiyotik, yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilmiş ve bağırsak florasında yararlı hale gelen bileşenler olarak ifade edilmiştir.
Bağırsaklardaki faydalı bakterileri koruyan prebiyotik besinler, yemek sonrasında oluşan sindirim güçlüğünü ortadan kaldırmada görevlidir.
Kolonda yer alan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayan prebiyotikler, bağırsak florasını uzun bir süre korumaktadır. Bağırsak florası korunduğunda ise birçok hastalığa kapılar kapanır.
Birçok yiyecekte yer alan prebiyotik, bağırsaklara faydalı olduğu gibi kişilerin ihtiyacı olan enerjiyi de karşılamaktadır. Bu nedenle pek çok kişi prebiyotik gıdalar ile beslenebilir.
Probiyotikler ile oldukça ilişkili olan prebiyotikler, insan sağlığının korunma konusunda güçlü etkilere sahiptir. Arada sadece "1" harf farklılığı olsa da iki faydalı lif de sağlığımız için olmazsa olmaz bir maddedir.
Zayıflamak isteyenleri de yakından ilgilendiren prebiyotikler nelerdir diyorsanız; bir sonraki başlıkta tüm besinleri görebilirsiniz.

YÜKSEK PREBİYOTİK İÇEREN GIDALAR NELERDİR

Sağlığına önem verenler, bağırsakların beyin ile iletişim içinde olduğuna inananlar listedeki prebiyotik besinleri düzenli şekilde tüketmelidir. Bu besinler sizin için burada! Mevsiminde tükettiğinizde etkilerini ikiye katlıyor!

-Soğan
-Sarımsak
-Pırasa
-Kuşkonmaz
-Çilek
-Kiraz
-Kudüs Enginarı
-Fasulye
-Bezelye
-Bal
-Muz
-Yulaf
-Karahindiba
-Yer Elması
-Kereviz
-Domates
-Hardal
-Mercimek
-Arpa
-Kepekli pirinç
-Ceviz
-Badem
-Zeytin
-Elma

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korona, savaşçısı, , Prebiyotiğin, 5, faydası, ve, prebiyotik, besinler..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı