Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 11:01
 
Korona virüs aşısı için anlaştılar
ABD ile İngiltere merkezli firma arasında varılan anlaşmaya göre ilk etapta 30 bin kişiye aşı testi yapılacak. Anlaşma kapsamında, ABD'nin firmaya 1,2 milyar dolar ödeme yapacağı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Korona virüs aşısı için anlaştılar

ABD yönetiminin ekim ayının başlarında hazır olabileceği belirtilen  korona virüs aşısının temini için İngiltere merkezli ilaç firması AstraZeneca PLC'ye 1,2 milyar dolar ödeyeceği bildirildi.

ABD medyasındaki haberlere göre, Oxford Üniversitesi'nin korona virüs virüsüne karşı geliştirmeye çalıştığı aşının üretim ve dağıtımını yapacak AstraZeneca ilaç firması, ABD yönetimiyle anlaşma yaptı.

Anlaşma kapsamında, ABD'nin firmaya 1,2 milyar dolar ödeme yapacağı ve bunun karşılığında ilk etapta ABD'de 30 bin kişiye aşı testi yapılması, üretim kapasitesinin de en az 300 milyon doza çıkarılması kararlaştırıldığı belirtildi.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR

Aşının etkili olması durumunda ilk dozların sonbaharda hazır olacağı aktarılarak, Oxford Üniversitesinin elinden birden fazla aşı modelinin bulunduğu ve şu an insanlar üzerinde denendiği kaydedildi.

AstraZeneca'nın yanı sıra Oxford Üniversitesi ile iş yapan Pfizer ve Moderna ilaç firmalarının da aşının üretimi ve dağıtımında rol alacağı ifade edilirken, söz konusu firmaların salgın esnasında bulunan aşıların satışından kazanç sağlamayacakları ve aşıyı üretim maliyetine satacakları sözü verdiği bilgisi paylaşıldı.

ABD, uluslararası ilaç firmaları Moderna ve Johnson&Johnson ile toplamda 939 milyon dolarlık anlaşma yaparak üzerinde çalışılan korona virüs aşısını hazır olduğunda ilk tedarik eden ülke olmayı hedefliyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Korona, virüs, aşısı, için, anlaştılar, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı