Haber Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 10:05
 
Koronavirüste 'sigara' detayını açıkladılar! 3 kat daha fazla etkiliyor
Koronavirüste 'sigara' detayını açıkladılar! 3 kat daha fazla etkiliyor
SAĞLIK Haberi
Koronavirüste 'sigara' detayını açıkladılar! 3 kat daha fazla etkiliyor

Yeniakit haberine göre; ABD'de Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles araştırmacıları tarafından yapılan ve 'Cell Stem Cell' bilimsel dergisinde yayımlanan koronavirüs ile sigara arasındaki ilişki konulu çalışmada, sigara içmenin vücudun bağışıklık tepkisini azaltarak ciddi koronavirüs enfeksiyonu riskini artırdığı ortaya çıktı.

Bağışıklık sistemi moleküllerini etkiliyor

İnsan kök hücrelerinden solunum sistemi modelleri üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarına göre sigara içmek, 'interferon' adı verilen önemli bağışıklık sistemi moleküllerinin düzgün çalışmasını engelliyor.

İnterferonların, istilacı patojene saldırması için enfekte olmuş hücrelere proteinler yapmalarını söyleyen haberciler olduğu ve enfeksiyonun başlangıcında mücadele için gerekli olduğu belirtilirken; ayrıca, bağışıklık sisteminden destek topladıkları ve enfekte olmamış hücreleri virüse hazırlanmaları için uyardığı ifade edildi.

Yapılan çalışmada, sigara içmenin bu yolun düzgün çalışmasını engellediği ve bunun da virüsün bulaştığı insan hücrelerinin sayısında 3 kat artışa neden olduğu ifade edildi.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Koronavirüste, 'sigara', detayını, açıkladılar!, 3, kat, daha, fazla, etkiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı