Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:01
 
Merkez Bankası ile Katar arasında yeni swap anlaşması
TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek, 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.
EKONOMİ Haberi
Merkez Bankası ile Katar arasında yeni swap anlaşması

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek, 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Katar Merkez Bankası ile olan swap anlaşmasında tutarları yükseltme kararı aldı.

Yapılan düzenleme ile swap anlaşmasının tutarı 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden, 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

5 MİLYAR DOLARDAN 15 MİLYAR DOLARA ÇIKARILDI

Merkez Bankası'ndan anlaşma sonrası yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması tadil edilmiştir. Yapılan değişiklikle swap anlaşmasının tutarı 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden, 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltilmiştir. Para takası anlaşmasının temel hedefi, yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamaktır.”

SWAP HAKKINDA BİLGİ

İngilizce bir sözcük olan “swap”ın kelime anlamı takas, değiş-tokuş demektir.

"Swap" kısaca; finans dünyasında çok kullanılan ve de iki tarafın finansal araçlarını takas ettikleri bir sözleşme olup swap işlemleri de; bu sözleşmeden doğar.

Swap nakit akışını değiştirmek için yapılan tüm finansal anlaşmaları kapsar. Çünkü iki tarafın arasında sabit veya değişken faiz oranlı ödemeler söz konusudur.

2000'lerin sonundaki küresel likidite krizi sırasında sıkça başvurulan swap hattı uygulamasıdır.

Swaplar; döviz kurlarına, faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine ve emtia fiyatlarına göre işlem görebilmektedir.

Swap oranları ise bir kişinin; kısa vadeli piyasalar karşısında talep ettiği sabit oranlardır. Swap oranları, piyasada birbirinden farklı swap türlerine uygulanmaktadır.

Swap hattı, Fed'in 2007 yılında Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İsviçre Ulusal Bankası ile başlattığı bir uygulamadır.

Fed'in korona virüs salgını öncesinde beş bankayla swap hattı anlaşması bulunmaktaydı. Ancak Korona virüs salgınının küresel likidite üzerinde yarattığı baskıları artınca başka ülkeler de bu mekanizmaya dahil edildi.

Koronavirüs salgını öncesinde Fed'in swap hattına sahip olduğu ülkeler;

 • Kanada Merkez Bankası,
 • İngiltere Merkez Bankası (BoE),
 • Avrupa Merkez Bankası (ECB),
 • Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve
 • İsviçre Ulusal Bankası olarak sıralanıyordu.

Fed, 19 Mart tarihinde yaptığı açıklamayla, bu swap hattı anlaşmalarına;

 • Avustralya Merkez Bankası,
 • Brezilya Merkez Bankası,
 • Danimarka Ulusal Bankası,
 • Kore Merkez Bankası,
 • Meksika Merkez Bankası,
 • Yeni Zelanda Merkez Bankası,
 • Norveç Merkez Bankası,
 • Singapur Para Kurumu,
 • İsveç Merkez Bankası'nı da dahil ettiğini açıkladı.

Fed, yaptığı açıklamada, Avustralya, Brezilya, Güney Kore, Meksika, Singapur ve İsveç'e 60'ar milyar dolar; Danimarka, Norveç ve Yeni Zelanda'ya da 30'ar milyar dolar likidite sağlanacağını bildirdi.

Böylece, toplamda 450 milyar dolarlık bir likiditenin sağlanması amaçlanıyor.

Mevcut swap hattı anlaşmalarına katılmak isteyn başka ülkeler de var. Türkiye'nin yanı sıra Endonezya da görüşmeler yaptığını açıklarken, Bulgaristan da ECB'den swap hattına katılma talebinde bulundu.

YAPILAN AÇIKLAMALAR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu hafta içinde Citigroup ve Societe Generale'in yatırımcılarla düzenlediği telekonferansta swap anlaşması için görüşmelerin sürdüğünü ve birden fazla anlaşmanın yapılabileceğini açıkladı.

Berat Albayrak, "G20'de ticaret açığı verdiğimiz ve serbest ticaret anlaşmamız olan ülkelerle birebir swap görüşmeleri yapıyoruz. Sonuçlanmadan yorum yapmak doğru değil, ama birden fazla olma olasılığı yüksek" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal da Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada, G20 platformunda korona virüs salgınına karşı alınabilecek önlemlerle ilgili görüşmeler yapıldığını belirtti.

Murat Uysal, "Görüşmelerde küresel merkez bankalarının ve mali otoritelerin bu dönemde özellikle hızlı aksiyon almalarının ve işbirliğine devam etmelerinin önemi vurgulandı. Bildiğiniz üzere, bizim de uzun süredir yerel paralarla ticaretin desteklenmesi konusunda belirli ülkelerle devam eden swap anlaşmalarımız var. Bununla birlikte, merkez bankalarıyla mevcut iş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz" dedi.

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Türkiye de birçok başka ülke gibi Fed ile doğrudan temas halinde bulunuyor. Bu mekanizmaya dahil olmak için Fed'in Açık Piyasa Komitesi'nin tespit ettiği belli kriterler var. Bunlar mali parasal koşullar, siyasi değil" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı'dan eski bir yetkili olan Brad Setser de Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, Fed'in değerlendirdiği kriterler arasında merkez bankalarının bağımsızlığının önemli bir yer tuttuğunu vurguladı.

Setser, "Fed'in ayrıca Türkiye'nin döviz rezervlerinin düzeyi ve para politikasının çerçevesiyle ilgili de kaygıları olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Merkez, Bankası, ile, Katar, arasında, yeni, swap, anlaşması,
Yorumlar
Haber Yazılımı