Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 12:07
 
Mustafa Albayrak 'Erdoğan’a itaat edeceksiniz' demişti, Albayrak'tan o sözlere açıklama geldi
Mustafa Albayrak: 'Biz milletiz. Biz sorgulayan bir nesiliz... Biz Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yönetilmeyiz, otoriteye itaat etmeyiz'' falan diyemezsiniz.
SİYASET Haberi
Mustafa Albayrak 'Erdoğan’a itaat edeceksiniz' demişti, Albayrak'tan o sözlere açıklama geldi

Müzakerat yazarı Mustafa Albayrak, "Ram, İtaat ve Demokrasi" başlıklı bir yazı kaleme alarak '“Erdoğan’a itaat edeceksiniz” sözlerine açıklama getirdi.

Albayrak yazısında, "misal Cumartesi-Pazar Covid-19 tedbirleri çerçevesinde saat 20.00’den sonra sokağa çıkma yasağını yürütmenin başı Sayın Cumhurbaşkanımız yasakladıktan sonra birileri çıkıp ''biz milletiz, biz asiliz Cumhurbaşkanı yasak koyamaz bize! Sokağa dökülürüz'' diyemez." dedi.

Albayrak'ın yazısından bazı kesitler şöyle;

Demokrasi bir kurallar rejimidir aynı zamanda. Demokrasi demek istediğinizi fütursuzca yapma, başkalarını rahatsız etme ve amme düzenini bozmak demek değildir. Demokratik nizamda yasama yürütme ve yargı erkleri vardır. Bunların hepsi birbirinden ayrı işler.

Hani ilkokulda bize öğretiyorlardı ya! Bizim özgürlüğümüzün bittiği yerde başkasının ki; başkasının bittiği yerde ise bizim özgürlüklerimiz başlar. Yani ben istediğimi yaparım kimse bana karışamaz demek nobranca, cahilce ve bedevice bir tutumdur. Hiyerarşinin olmadığı yerde anarşi olur.

Yine demokrasilerde egemenliğin millete ait olduğu kabul edilir ve bu egemenlik seçilmiş vekillerce oluşturulan meclislerce kullanılır. Yani demokrasilerde meclisler teşrii makamlarıdır. Yasa çıkarırlar ve bu yasalara da ülkenin vatandaşları uyar ona göre yaşarlar. Bu vatandaşlar'’egemenlik nasıl olsa biz milletin; bu kanunlarda bizim adımıza Meclis’te yapılıyor o halde biz istediğimiz gibi yaşarız. Trafikte kırmızıda geçeriz ceza ödemeyiz, mahkeme kararlarını tanımayız, banka faizleri 15 olsa da kabul etmeyiz, para çekeriz 5 ila geri öderiz '' diyemezsiniz.

Ya da misal Cumartesi-Pazar Covid-19 tedbirleri çerçevesinde saat 20.00’den sonra sokağa çıkma yasağını yürütmenin başı Sayın Cumhurbaşkanımız yasakladıktan sonra birileri çıkıp ''biz milletiz, biz asiliz Cumhurbaşkanı yasak koyamaz bize! Sokağa dökülürüz'' diyemez.

''Ama biz milletiz. Biz sorgulayan bir nesiliz... Biz Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yönetilmeyiz, otoriteye itaat etmeyiz'' falan diyemezsiniz.

Derseniz ne olur?

Yazının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Mustafa, Albayrak, 'Erdoğan’a, itaat, edeceksiniz', demişti,, Albayrak'tan, o, sözlere, açıklama, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı