Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 11:53
 
NASA 8 ay boyunca karantinada kalacak gönüllü arıyor
NASA, Mars ve Ay etkilerini gözlemlemek için 8 ay sosyal izolasyon çalışmalarında bulunacak ABD vatandaşları aradığını duyurdu.
GÜNDEM Haberi
NASA 8 ay boyunca karantinada kalacak gönüllü arıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle, gerçekleşecek uzay görevlerinde de bazı değişiklikler yapıldı. NASA astronotların Mars görevlerinde karşılaşacakları çevresel faktörleri deneyimleyemek için 8 ay karantinada kalacak gönüllüler arıyor.

Rusya’daki bu laboratuvarda kalacak kişilerin, 30 ila 55 yaş arasında olması ve İngilizce ile Rusya’yı akıcı konuşmaları isteniyor..Aranan kriterler arasında adayların akademik derecesi olması ve askeri eğitimlerinin bulunması gerekiyor.

Uzay koşullarını deneyimleyecekler
Göreve seçilecek kişilerin, uzay mekiği ortamında yaşayarak gelecekteki uzay görevlerinde karşılaşılacak durumları deneyimlemeleri bekleniyor.Sosyal izolasyonun araştırmacılar için önemli veriler sağladığını kaydeden araştırmacı Thomas Williams, izolasyon ortamında ortaya çıkan psikolojik ve stresin uzay görevlerinin başarılı olmasında büyük rolü olduğunu ifade etti.NASA, bu çalışmayla uzaya gidecek astronotların performansı ve sağlığı hakkında önemli bulgular elde edecek.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: NASA, 8, ay, boyunca, karantinada, kalacak, gönüllü, arıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı