Haber Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 14:49
 
OECD açıkladı,Türkiye eğitimsiz ve işsiz genç nüfusta birinci
OECD açıkladı,Türkiye eğitimsiz ve işsiz genç nüfusta birinci...Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre, yeni tip koronavirüs salgınında 15-24 yaş arasındaki gençlerin en çok kaygı duyduğu konuların başında akıl sağlığı, gelir ve istihdam geliyor.
EKONOMİ Haberi
OECD açıkladı,Türkiye eğitimsiz ve işsiz genç nüfusta birinci

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna göre, yeni tip koronavirüs salgınında 15-24 yaş arasındaki gençlerin en çok kaygı duyduğu konuların başında akıl sağlığı, gelir ve istihdam geliyor.

Rapor 48 ülkede, 7-20 Nisan tarihleri arasında 90 gençlik kuruluşu aracılığıyla hazırlandı.

Türkiye, OECD verilerine göre ne çalışan ne de eğitim alan genç oranında yüzde 26 ile ilk sırada yer alıyor.

"GELİRLERİ YÜZDE 10 AZALDI"

Salgın döneminde eğitime erişim konusunda yaşanan problemlere de değinilen raporda, salgın esnasında 1.5 milyar gencin eğitime ve üniversiteye erişimi sınırlanırken bu gençlerin yarısının gerekli kaynaklara yeterince ulaşamadığı, dolayısıyla hayat boyu elde edebilecekleri gelirin yüzde 7 ila 10 arasında azaldığı tespit edildi.

2008 finansal krizinin etkileriyle zaten boğuşmakta olan bu gençlerin, kendilerinden bir önceki 25-64 yaş arası kuşağa kıyasla işsiz kalma ihtimalinin ise 2.5 kat arttığı belirtilidi.

Bu durum toplumsal ve ekonomik açıdan dezavantajlı durumaki evsiz, işsiz ya da göçmen gençleri daha ağır etkileyebilir.

"YOKSULLUK SINIRINA GELİYORLAR"

Artan işsizlik oranlarına paralel şekilde borçların da artış gösterdiğinin belirtildiği raporda, gençlerin sınırlı mali varlıklarının bulunmasının, işlerini kaybetmeleri durumunda üç ay içinde yoksulluk sınırına gerilemelerine sebep olduğu da ifade edildi.

"YÜZDE 35'İ DÜŞÜK MAAŞLI İŞTE"

Özellikle geçici istihdam yaratan ve işçileri düşük maaşla çalıştıran restoran, otel gibi hizmet sektörlerinde gençlerin işlerini kaybetme riski daha yüksek.

OECD verilerine göre 15-29 yaş arası gençlerin yüzde 35’i düşük maaş veren ve iş güvencesi sağlamayan pozisyonlarda çalışıyor.

Kaynak: (AKM) - Akdeniz Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: OECD, açıkladı,Türkiye, eğitimsiz, ve, işsiz, genç, nüfusta, birinci,
Yorumlar
Haber Yazılımı