Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 18:59
 
Okan Güray Bülbül: 25 yaş altı genci part-time işe alana prim teşviki
Okan Güray Bülbül: 25 yaş altı genci part-time işe alana prim teşviki
GÜNDEM Haberi
Okan Güray Bülbül: 25 yaş altı genci part-time işe alana prim teşviki

Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül, "25 yaş altı genci part-time işe alana prim teşviki" başlıklı yazısını yazdı.

Bülbül'ün yazısından bazı kesitler şöyle:

Komisyonda kabul edilen torba kanunda, genç işsizliğin azaltılması için de önemli bir düzenleme var. 25 yaş altı bir genci ayda 10 günden az çalıştıran işveren, prim teşviki alacak. Gençler de 832 lira harçlıkla daha kolay iş bulmak için deneyim kazanacak.  

Genç işsizliği yalnızca ekonomik değil sosyal sonuçları da olan büyük bir problem. Gençlerin işsizliğinin en önemli nedeni ise tecrübesizlik. Gençlerin iş deneyimi elde edebilmeleri işgücü piyasasını tanımaları açısından çok önemli. Diğer yandan üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri alanlardaki meslekleri işyerinde tecrübe etmeleri kariyer planlarının daha gerçekçi olmasını da sağlıyor. Bu çerçevede hayata geçirilmesi planlanan düzenleme gençlerin okuldan işe geçişini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

AYDA 10 GÜNDEN AZ

Önümüzdeki hafta yasalaşması beklenen torba kanunda genç istihdamıyla ilgili çok önemli bir düzenleme bulunuyor. Düzenleme gençlerin tecrübe edinmelerini ve çalışma hayatını tanımalarını sağlayacak altyapıyı hayata geçirecek. Düzenleme sonrası 25 yaşın altındaki gençleri istihdam eden işverenlerin daha düşük sigorta primi ödemesi söz konusu olacak. 25 yaş altı gençleri ayda 10 günden az çalıştıran işverenler düzenlemeden yararlanabilecek. Bu çerçevede 25 yaş altı genç işçiyi ayda 10 günden az yani part-time işe alan işveren, işçiyi çalıştırdığı günler için yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına prim ödeyecek.

Yazının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Okan, Güray, Bülbül:, 25, yaş, altı, genci, part-time, işe, alana, prim, teşviki,
Yorumlar
Haber Yazılımı