Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 12:44
 
Pandemi tehlikesiyle alınan krediler 3 Trilyonu aştı.
Covid-19 virüs tehlikesiyle birlikte devreye sokulan destek paketleri; ihtiyaç kredilerinde başvuru ve kullanım talebinde patlama yaşandı.
EKONOMİ Haberi
Pandemi tehlikesiyle alınan krediler 3 Trilyonu aştı.

TBB’ye üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler ilk çeyrek sonunda 3 trilyon lirayı aştı. Kredi stokundaki artış hızı ivme kazandı. Bireysel krediler mart itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 artarak 659 milyar lira oldu.

Covid-19 virüs tehlikesiyle birlikte devreye sokulan destek paketleri; ihtiyaç kredilerinde başvuru ve kullanım talebinde patlama yaşandı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin ‘Mart 2020 Bülteni’ne göre, üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler ilk çeyrek sonunda, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 14 artarak 3 trilyon 23 milyar liraya ulaştı.

Kredi stokundaki artış hızında ivme yaşandı. Nakdi kredilerin 2 trilyon 925 milyar lirası bankalar, 49 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 27 milyar lirası faktoring şirketleri ve 22 milyar lirası finansman şirketleri tarafından kullandırıldı. Tasfiye olunacak alacaklar mart ayı itibarıyla 183 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bu alacakların 174 milyar lirası bankalara, 5 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 2,6 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 2 milyar lirası da finansman şirketlerine ait oldu. Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı martta geçen yılın aynı ayına göre 1,3 puan artarak yüzde 5,7 olurken, 2020 yılı başında başlayan gerileme devam etti.

Ticari krediler mart ayı itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artarak 2 trilyon 364 milyar lira oldu. Krediler içinde imalat sanayi yüzde 28’le en yüksek payı almış oldu. Payı yüzde 10 ve üzerinde olan diğer ana sektörler, toptan ve perakende ticaret, inşaat ve enerji oldu. Bu dönemde, tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör yüzde 11,1’le inşaat sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 9,1’le turizm sektörü takip etti.      

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler mart itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 artarak 659 milyar lira oldu. Bireysel kredilerin yüzde 45’ini ihtiyaç kredileri, yüzde 33’ünü konut kredileri, yüzde 18’ini kredi kartları ve yüzde 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu. Aynı dönemde, bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı 0,4 puan düşerek yüzde 3,7’ye geriledi. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 1,2 milyon kişi artarak 32,2 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 21 bin lira düzeyinde gerçekleşti. 

92 BİN KİŞİ İLK DEFA KREDİ KARTI KULLANDI

Mart ayında 114 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi, 92 bin kişi ilk defa kredi kartı kullandı. Kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 74 bin olurken, 32 bin kişi ise ilk defa konut kredisi aldı. Bu dönemde iller arasında en yüksek bireysel kredi bakiyesi İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’da 202 milyar lira, Ankara’da 64 milyar lira ve İzmir’de 45 milyar lira bireysel kredi bulunuyor. Hakkâri, yüzde 58’le son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il oldu. 

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Seçil Güler
Etiketler: Pandemi, tehlikesiyle, alınan, krediler, 3, Trilyonu, aştı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı