Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 20:01
 
Pisidia Antiokheia Antik Kentinde Öğrenci Ayrımı Mı Yapılıyor?
Pisidia Antiokheia Antik Kentinde Öğrenci Ayrımı Mı Yapılıyor?
GÜNDEM Haberi
Pisidia Antiokheia Antik Kentinde Öğrenci Ayrımı Mı Yapılıyor?

Kültür Turizm Bakanlığının internet sitesindeki bilgilere göre; Ülkemizin ve Yalvaç ilinin tanıtılmasında önemli katkılarda bulunan ve ülkemizin inanç turizmi merkezlerinden olan, her yıl 35.000 ila 40.000 arasında yerli ve yabancı turistlerin Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiokheia Antik kentinde kazı çalışmalarına 01/05/2008 tarihli ve 2008/13629 sayılı Bakanlar Kurulunun kararı ile Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI başkanlığında bir ekip tarafından başlanılmıştır.

2008 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen kazı çalışmaları için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün girişimleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığından 2008-2015 yılları arasından bugüne kadar toplam 1.373.072, 89 TL.  harcanmıştır.

Isparta Haberleri - Pisidia Antik Kenti'nde kazı süresi 1 yıla uzatıldı -  Yerel Haberler

Peki ya bu ödeneklere ne oldu? Bu ödenekler nereye gidiyor?

Kazı başkanı Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Mehmet ÖZHANLI sürekli olarak ödenek yetersizliğinden muzdarip… Öyle ki kazı ekip üyelerinin bazılarına ödenek imkanları sunulurken bazı ekip üyeleri mağdur ediliyor! Bu da akıllara öğrenci ayrımı mı yapılıyor sorusunu getiriyor. 2019 yılı sonları 2020 yılı başları kazı atölyesinde Pisidia Antiokheia kazı ekibiyle bir toplantı gerçekleşti. Kazı başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZHANLI Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nin Türkiye’deki 12 aylık kazılar içerisine girdiğini ve bu bölümden mezun olunduktan sonra Pisidia kazı ekibinde olan hiçbir öğrencinin işsiz kalmayacağının garantisini verdi ancak bu durum kısa sürdü. Bazı öğrencilere ödenek olursa imkan sunulacağından bahsedilerek kazı ekibine alınıyor daha sonra bu öğrenciler gönüllü çalışan gösterilerek adeta kandırılıyor. 2017-2019 yılları arasında gönüllü statüsüyle en az 5-6 arkeoloji öğrencisi Pisidia Antiokheia kazılarında çalıştırıldı. Bu öğrencilere sürekli söylenen stajyer öğrenci oldukları yönündeydi fakat bu öğrencilerin biri bile stajyer öğrenci konumundan yararlanamadı. SDÜ’nün bu öğrencileri dururken MAKÜ’den öğrencilere imkan sunulduğu öğrenildi.

Yasemin Keçeli

 

Kaynak: Editör: Sondakika32
Etiketler: Pisidia, Antiokheia, Antik, Kentinde, Öğrenci, Ayrımı, Mı, Yapılıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı