Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 12:53
 
Prof. Diler: Bireyci Toplum Olmamalıyız
Isparta’mızın eğitim ve kültür hayatıyla ilgili hocamız rektör Prof. Dr. İbrahim Diler ile Meslek Yüksekokullarının eğitim hayatına katkıları konusunda yaptığımız söyleşiye ilginç sözlerle girdi.
GÜNDEM Haberi
Prof. Diler: Bireyci Toplum Olmamalıyız

Isparta’mızın eğitim ve kültür hayatıyla ilgili hocamız rektör Prof. Dr. İbrahim Diler ile Meslek Yüksekokullarının eğitim hayatına katkıları konusunda yaptığımız söyleşiye ilginç sözlerle girdi. “Eğitim deyince benim aklıma büyüklerimizin söylediği güzel sözlerden biri geliyor. 1 yıl sonrasını düşünüyorsan 1 fidan dik, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan 1 ağaç yetiştir. 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. İşte biz bunu yapıyoruz. Meslek Yüksekokullarımızda yetişen çocuklarımız gelecekteki yüzyılımızı belirleyecek.

Sondakika 32: Sizce MYO’ların toplum hayatına en önemli katkısı neler olabilir?

Prof. Diler: Ben önce bu olaya şöyle bakıyorum. Ebeveyniler çocukları için tercihlerini illaki büyük mesleklerden yana kullanıyor. Bakın eğitim deyince anne babaların aklına önce şu geliyor. Henüz küçük yaştayken çocuklarına doktor olacaksın, mühendis, avukat olacaksın gibi şartlandırıyorlar. Çocuklarımızın tercilerine bence ambargo koymamalılar. Şu anda ülkemizde istihdama yönelik, onları hayat hazırlamaya yönelik yeni meslekler var. Yaşlı bakım, iş güvenliği, okul öncesi eğitim gibi meslekler ön plana çıkmaya başladı. Burada şunu anlatmaya çalışıyorum. Üniversite çağına gelen çocuklarımızı yarış atı gibi kullanmak yerine onlara gelecekte nasıl bir zemin hazırlayacaklarını şimdiden bir yol haritası çizmek gerekiyor.  Devletimizin yaptığı bir araştırmaya göre şu an itibariyle 57 bin öğrencimiz yurt dışında eğitim görüyor. Maddi imkanları ve hayat standardı yüksek olan aileler çocuklarını popülaritesi yüksek olan yabancı ülke üniversitelerinde para ile eğitim almalarını sağlıyor. Bunlar doktorluk, mühendislik, hukuk gibi alanlarında iddialı olan ve sosyal durumu iyi olan çocuklarımız.

Sondakika 32: Ülkemizde şu anda mezun ettiğiniz yüzbinlerce öğrenci iş ve istihdam sorunu yaşıyor. Sizin de söylemiş olduğunuz gibi bu gençleri bir an önce hayata hazırlanmaları için Meslek Yüksekokullarını tercih yapmaları sizce yanlış bir tercih sayılmamalı. Siz de bu mesajı mı vermek istediniz?

Prof. Diler: Elbette. Bu gençlerin bir an önce hayata hazırlanmaları için tez elden istihdam edilebilmesi ve hayata daha erken başlaması adına MYO’ların da akademik düzeyde eğitim verdiklerini hatırlatmak istiyorum.

Sondakika 32: Türkiye artık dijital çağa girmiş, ileri teknolojilerin tercih edildiği bir ülke olmuş tabi ki bizde bilgisayar çağına teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Bu konuda gençlerin eğitim düzeyini nasıl buluyorsunuz?

Prof. Diler: Tabi ki günümüzün gençliğini teknolojik çağa ayak uydurmak bakımından fevkalade etkili buluyorum. Ancak olaya büyük fotoğraftan bakmak gerekirse bilgisayar teknolojisinin getirisi kadar götürüsünün de olduğunu düşünüyorum. İleri teknolojilerin gençler üzerindeki etkileşimini eleştirirsem teknolojiye karşıymış gibi algılanabilirim. Herhalde sadece şunu söylemem yeterli olabilir. Bilgisayar teknolojisi gençleri toplumsal düşünceden, birlik ve beraberlikten, dayanışma ilkesinden mahrum bırakıyor. Hatta şunu açıkça söyleyebilirim Batı 21. yüzyılı şu anda “birey yüzyılı” ilan etti. Bu bizi eğitimde ileri bir noktaya götürür, birliktelik ve dayanışmada inşallah geriye götürmez.

Röportaj: Cüneyt Oktay

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Prof., Diler:, Bireyci, Toplum, Olmamalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı