Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 15:40
 
Rusya, KKTC'y tanıyacak
Eski Genelkurmay İç Güvenlik Müdürü Ünal Atabay, Rusya'nın KKTC'yi tanıyacağını iddia etti.
GÜNDEM Haberi
Rusya, KKTC'y tanıyacak

Eski Genelkurmay İç Güvenlik Müdürü Ünal Atabay, Rusya'nın ince hesabı arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) tanımak ya da Abhazya'ya tanıttırmanın bulunduğunu belitti.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ...

Sözcü'de yer alan habere göre, Atabay, coğrafi ve enerji kaynakları bakımından Doğu Akdeniz'in Suriye ile bütünlük sağladığını belirtti ve Rusya'nın planını ise şöyle açıkladı: "Suriye sahasındaki zenginliklerin, gerekse deniz yetki alanlarındaki enerjinin kullanılabilmesi için Rusya'nın KKTC'ye ihtiyacı bulunuyor. Bu noktada Türkiye ile iş birliği kaçınılmaz ve bir zorunluluktur.

ASKERİ ÜST ELDE ETMEK İSTİYOR!

Rusya, Suriye'de Türkiye ile olan pürüzlerin kalkması ve Doğu Akdeniz'de enerji alanında iş birliği yapması karşılığında, KKTC'yi tanımak ya da Abhazya'ya tanıttırmak, buna karşılık Türkiye'nin de Abhazya'yı tanımasını planlıyor. Böylece Rusya; KKTC'de askeri üs elde etmek ve ayrıca önümüzdeki süreçte Suriye'nin imar ve inşasında kullanılmak üzere Kıbrıs'ın Karpaz bölgesinde lojistik bir üs oluşturmak niyetinde.

"Kaos, İran'dan Yemen'e ve Doğu Akdeniz'e, Doğu Akdeniz'den Libya'ya kadar uzanan eksende kendini gösterirken, başta ABD ve Rusya olmak üzere bölge dışı aktörler çeşitli bahanelerle sahada veya masada bu kavganın içerisinde bir şekilde yer alıyor."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Rusya,, KKTC'y, tanıyacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı