Haber Detayı
02 Ağustos 2020 - Pazar 13:26
 
Sabah yazarı Mehmet Barlas anket sonuçlarını görünce gözlerine inanamadı
Sabah yazarı Mehmet Barlas anket sonuçlarını görünce gözlerine inanamadı. Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oylarının düştüğünün görüldüğü anket çalışmalarını köşesine taşıdı
SİYASET Haberi
Sabah yazarı Mehmet Barlas anket sonuçlarını görünce gözlerine inanamadı

Sabah gazetesi yazarı başyazarı Mehmet Barlas, "Kamuoyuna dönük nabız yoklamalarına güvenmek mümkün müdür?" başlıklı yazısında, AKP'nin oylarının yüzde 40'lara düşmesine ilişkin "Bundan sonraki ilk seçim 2023'te olacağına göre, bekleyerek gerçeği görebileceğiz." dedi. 

Ekonomik gidişatın ve dış ilişkilerin etkili olduğu kamuoyunun anket sonuçlarına yansıdığı ve AKP'nin oylarının eridiği de AKP kanadının da dikkatini çekiyor. Mehmet Barlas'ın bugünkü yazısı bunu kanıtlar nitelikte. 

"Bu nabız yoklamalarına karşı içimde derin bir güvensizlik var" diyen Barlas'ın yazısı şu şekilde:

alkın siyasi eğilimlerini anlamak için yapılan nabız yoklamalarına karşı oldum olası bende güvensizlik duygusu ağır basıyor... Bunun sebebi belki de gazeteciliğimin ilk yıllarında tanık olduğum durumlardır.

1960'lar
Biz 1960'lı yıllarda Cumhuriyet'te sürekli bu nabız yoklamalarını yayınlardık... Siyasal Bilgiler'den bir hocanın yönetiminde yapılan bu anketlerde İsmet İnönü'nün CHP'si hep önde çıkardı ve seçimleri de hep Süleyman Demirel'in Adalet Partisi kazanırdı.

14 Mayıs 1950
1950 öncesindeki son CHP hükümetinde bakan olan babam anlatmıştı. 14 Mayıs 1950 seçimlerine gidilirken CHP Bakanlar Kurulu ve İsmet İnönü bir Türkiye haritası karşısında toplanmışlar. İçişleri Bakanı olan Emin Erişirgil haritanın başında bütün illerde CHP'nin önde olduğunu anlatıyormuş. Galiba İnönü "Emin Bey ya bu anlattıklarının tersi olursa" deyince herkes kahkaha atmış. Çünkü kimse anlatılanın tersinin olacağına inanmıyormuş.

1930 yılı
1930'da da Serbest Fırka kurulduğunda, CHP'nin de Genel Başkanı olan Atatürk, ülkeye çok partili demokrasi gelsin diye bu partiyi desteklemiş ve hatta kız kardeşini Serbest Fırka'ya üye yaptırmıştı. Ancak ilk yerel seçimde Serbest Fırka özellikle Ege'de CHP'yi silince, durum değişti. Atatürk'ün isteği üzerine Serbest Fırka kendini feshetti. Siyasetin adeta yok olduğu bir ortamda tek parti CHP kaldı.

Ne kadar doğru?
Şimdi de yayınlanan nabız yoklamalarında, AK Parti'nin yüzde 35'lere düştüğü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 40'lar oranında başarısız bulunduğu falan iddia ediliyor. Başta da söylediğim gibi bu nabız yoklamalarına karşı içimde derin bir güvensizlik var. Çünkü Türkiye'nin alt ve üst yapısını mucizevi şekilde yenileyen ve onun gerçeklerine mesela Kılıçdaroğlu'nun hayallerinin bile yetişemediği bu ortamda iddia edilen söz konusu eğilimlere nasıl güvenebiliriz?

Erdoğan faktörü
Yurtta da dünyada da Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük itibar sahibi, ABD Başkanı Trump bile dünyadaki üç önemli liderden söz ederken Tayyip Erdoğan'ı da anlatıyor. Neyse... Bundan sonraki ilk seçim 2023'te olacağına göre, bekleyerek gerçeği görebileceğiz.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Sabah, yazarı, Mehmet, Barlas, anket, sonuçlarını, görünce, gözlerine, inanamadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı