Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 12:50
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan anestezi ilacı iddiasına ilişkin açıklama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, anestezi ilacına ilişkin iddialarla ilgili, 'İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil' ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan anestezi ilacı iddiasına ilişkin açıklama

SAĞLIK Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi'nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne 'çok acele' ibareli yazı gönderek, ilacın kullanımının durdurulması ile iadelerinin yapılması yönünde talimat verdi. 

"Vatandaşımızın tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil"

Sağlık Bakanı Koca, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Koca, "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarının bazı serilerinin piyasadan çekilmesine ilişkin, "İlaç Takip Sistemi, üretimden hastaya kadar bu süreci takip eden bir sistem. Buradan blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması mümkün değil. Vatandaşımızın bu anlamda tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil." diye konuştu. 

Bakan Koca, yapılan bloklama sonrası bu ilacın bir kullanımının olmadığını belirterek, bununla ilgili incelemelerinin devam ettiğini, herhangi bir sorun görünmediğini aktardı.

"Eczanelerde satılmıyor"

Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin ise çok sık kullanılan bu anestezi ilacın, eczanelerde satışı yapılan bir ürün olmadığını vurguladı. Ertekin, "Bu yazı kliniklere, hastanelere iletildi, oralarda da uygulamasında durdurulmaya gidilmiş durumda" dedi.

 
 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Sağlık, Bakanı, Fahrettin, Koca'dan, anestezi, ilacı, iddiasına, ilişkin, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı