Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 16:12
 
Saygı Öztürk: Özak'ın özel kalem müdürü açıklıyor: ASALA'yı şöyle bitirdik
Saygı Öztürk: Özak'ın özel kalem müdürü açıklıyor: ASALA'yı şöyle bitirdik
GÜNDEM Haberi
Saygı Öztürk: Özak'ın özel kalem müdürü açıklıyor: ASALA'yı şöyle bitirdik

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, "Özak'ın özel kalem müdürü açıklıyor: ASALA'yı şöyle bitirdik" başlıklı yazısını kaleme aldı.

Öztürk yazısından bazı kesitler şöyle; 

Feyzi İşbaşaran, Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde özel kalem müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı döneminde ise başdanışmanlığını yaptı. Anavatan Partisi'nden,  2007'de de AKP'den milletvekili seçildi. AKP'den istifa etti.

Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltına alındı. Halen İngiltere'de yaşıyor. Ermeni ASALA terör örgütünün bitirilmesinde bazı organize suç örgütü elemanlarının bulunduğu gündeme getiriliyor. O süreci, görevi gereği yakından bilen isimlerden olman Feyzi İşbaşaran ilginç açıklamalarda bulunuyor. Bakalım, ASALA'yı bitirme süreci, Özal'ın özel kalem müdürü Feyzi İşbaşaran'a göre nasıl işlemiş:

ÇAKICI VE ÇATLI

“ASALA'nın diplomatlarımıza yönelik eylemleri Türkiye'yi sarsıyordu. MİT her ne kadar Özal'a bağlı olsa da fiili olarak Kenan Evren'in damadı Erkan Gürvit'e bilgi veriyordu. Özal sıkıştırıyordu ama bir türlü netice alamıyordu. Özal, sordukça, MİT ‘Efendim yeni bir tim görevlendirdik, büyük darbe vuracağız' diyordu. Ama gelen bilgiler hiç öyle değildi. MİT'in dış operasyonlar tecrübesi olmadığı için Türkiye'de yerleşik birtakım suç örgütü mensubu çeteleri görevlendiriyordu. MİT, bu çetelere milyon dolarlar harcadı ama alınan sonuç sıfır elde sıfır. MİT'ten bir grup Alaattin Çakıcı ile görüşüyordu, bir grup da Abdullah Çatlı/Ülkücülerle görüşüyordu. Çakıcı'nın ASALA'ya yönelik bir operasyonu olmadı, hep hazırlık aşamasında kaldı.

MİT'in diğer grubu Abdullah Çatlı ile iyi bir hazırlık yaptığını, Avrupa'daki Ülkücülerle netice alacağını düşünüyordu. Gereken destek verildi ama çok cılız iki eylem yapabildiler. Paris'te bir Ermeni anıtına ve bir arabanın altına tesirsiz ses bombası koydular. Abdullah Çatlı'nın bu eylemi Türkiye'deki gazetelerde çok abartılı haber yaptırıldı ama işin aslı bir fiyaskoydu. Zaten bu eylemden sonra Çatlı ve arkadaşları uyuşturucu ticaretinden yakalanıp hapse girdiler. Özal, MİT'in bu başarısızlığından sonra, MİT'e küstürülmüş gerçek profesyonel istihbaratçı Hiram Abas'ı geri getirdi. Abas, direkt Özal'a bağlı çalıştı. 

Yazının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Saygı, Öztürk:, Özak'ın, özel, kalem, müdürü, açıklıyor:, ASALA'yı, şöyle, bitirdik,
Yorumlar
Haber Yazılımı