Haber Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 12:24
 
Taha Akyol: Faiz belası en çok AK Parti iktidarında büyüdü
Taha Akyol: Faiz belası en çok AK Parti iktidarında büyüdü
EKONOMİ Haberi
Taha Akyol: Faiz belası en çok AK Parti iktidarında büyüdü

Taha Akyol, bugünkü köşe yazısında "Faiz belası en çok AK Parti iktidarının son yıllarında büyüdü, adeta canavarlaştı" diye yazdı.

Taha Akyol: Yakın zamana kadar demokrasiyi “devrim”e zararlı sayanlar  vardı, bugün İslam'a aykırı görenler, hatta bunu yazan fıkıh profesörleri  var

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, " Türkiye’nin başında asırlardan beri bir faiz belası var. Zamanımızda faizle siyasi olarak en fazla mücadele eden hiç şüphesiz AK Parti iktidarı oldu ama faiz belası en çok bu iktidarın son yıllarında büyüdü, adeta canavarlaştı." görüşünü savundu.

Akyol, "Rakamları iktisatçı Birol Aydemir’den aldım. Aydemir yurt içinde ve dışında Türkiye’nin önemli kurumlarında görevler üstlenmiş, son olarak TÜİK başkanlığı yapmıştı.Rakamlar şöyle: Bütçeden Türkiye’nin ödediği faiz 2015 yılında 53 milyar liraydı…2020 bütçesinde öngörülen faiz ödemesi 138 milyar lira! Dolar kuru ve faiz oranlarının yükselmesi sebebiyle bu seneki faiz yükümüzün 138 milyar lirayı aşması bekleniyor. Telefonla görüştüğümüzde Merkez Bankası faizleri 2 puan artırmıştı. Aydemir bunun dövizi tutamayacağını, çünkü hem çok geç kalındığını hem ekonomi yönetimine güvenin böyle birkaç münferit kararla sağlanamayacağını söylemiş, 'Ortaya inandırıcı bir program koymalılar' demişti." ifadesini kullandı.

Akyol, "Besbelli faiz belası çok büyümüş. Ama son beş yıl bu iktidarın faize karşı miting meydanlarında verdiği büyük mücadelelerle geçmemiş miydi? Bunun için Ali Babacan ve Mehmet Şimşek bakanlıktan uzaklaştırılmamış mıydı?" değerlendirmesinde bulundu.

Yazının tamamı için tıklayın

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Taha, Akyol:, Faiz, belası, en, çok, AK, Parti, iktidarında, büyüdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı