Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 16:55
 
Tehdit etmek için mi basın toplantısı yaptı
Yalvaç 'Salur Yangını' ile ilgili basın açıklaması yapan Yalvaç belediye Başkanı neden tehditler savurur?
GÜNDEM Haberi
Tehdit etmek için mi basın toplantısı yaptı

Yalvaç Salur mahallesinde gerçekleşen yangında 3 kardeşin ölümünün ardından artan tepkiler üzerine bir basın toplantısı yapmıştı. Toplantının en dikkat çeken yönü ise mağdurların yakınlarının olayı anlatımları ile belediye başkanının anlatımının örtüşmemesi idi. Ayrıca belediye başkanının, toplantı sırasında tehditler savurması bir suç bastırma psikolojisi miydi?

İHMALKARLIK MI ÖLDÜRDÜ?

Sosyal medya ve basında olayla ilgili haberlerin artması ve ailenin iddiaları üzerine Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı 3 kardeşin ölümünde ihmalkarlık olup olmadığı yönünde soruşturma başlatmıştı.

İNKAR ETTİ

Yalvaç Belediye Başkanı Av. H. Hilmi Tütüncü baskılara dayanamayarak basın açıklamasında bulunmuş ve kara propaganda yapıldığını iddia ederek “ Halkı gaza getirenlerle hesaplaşacağız” demişti.

BASIN TOPLANTISINDA NELER SÖYLEMİŞTİ?

Yalvaç Belediye Başkanı H. Hilmi Tütüncü“7 Şubat’ta 8.45 de geçiyorken bir görüntü elimizde. 12 araçlık itfaiye ekiplerimiz arızalanmaması için burada kaloriferli merkezi sistemde bekletilir. Şu an 8.48 de ihbarı aldık. Daha bir dakikayı dolmadan itfaiye ekibi yola çıktı. Araçlarımızda merdiven olmadığı iddiaları da gerçek dışı. 2 aracımızda da seyyar merdiven vardı. Yangının çıktığı Salur mahallesinde yüksek katlı evler olmadığı ve sokaklar dar olduğu için arkadaşlarımız buraya seyyar merdivenle müdahale edilmesi gerektiğini biliyordu. Ve itfaiye araçlarımızda seyyar merdiven vardı. Eğer merdivenli aracı gösterseydik, müdahale en az 20 dakika daha geç olurdu. Çünkü sokakların dar olduğunu biliyoruz. 8 dakika içinde de olay yerine su takviye için 3. aracımızı gönderdik.”

Başkan Tütüncü, “İtfaiye erinin ilk görevi olay yerinde can kaybı önlemektir. Olay yerinde canlı yoksa da yangını bir an önce söndürülmesidir. İtfaiye kıyafetlerimiz de de tam tekmil hazır. Belediye Başkanı olarak da suçlandım. İtfaiye Müdürü Murtaza Aksu, 25 yıllık tecrübeli. Diğer personellerimiz de tecrübeli ve yıllardır birimimizde çalışmaktadırlar. Tüm eğitimlerini almışlardır. Gözlemlerimden ve ifadelerden anladığım: Çocuklarda yanma yok. Dumandan zehirlendiklerini düşünüyorum. Bunla ilgili otopsi raporu bizim kurumumuza gelmez.

İçeriye girdiklerinde eks olduğunu biliyoruz. Olay yerine ambulans girmesi de söz konusu değil. Olayda evin altında bir düve ve eşeği de çıkartan biziz. İtfaiye tüpünün içinin dolu olup olmadığı her gün kontrol edilir bizde. 

HESAP SORMAZSAM OLMAZ ARKADAŞ!

İşe almadığım vatandaşlar, kirayı ödemeyen esnaflar sosyal medyada karşımda. Beni milletin önüne atan bu kişilerle bu dava sonuçlandıktan sonra hesaplaşmazsan olmaz arkadaş. Bunun içerisinde medyadaki bazı arkadaşlar var. Halkı gaza getirenlerle de hesaplaşacağız” diyerek tehtidlerde bulunmuştu.

Basın toplantısına katılan bir diğer isim İtfaiye Eri Nuri Çoban, “Olay yerine vardığımda alevlerin çıktığını gördük ve hemen müdahale ettik. Gaz maskesini taktık, içeriye girdik. Girdiğimde çocukların hareketsiz bir şekilde yattığını gördüm. Ondan sonra oradan inmeyeceğini gördük. Daha sonra kepçeyle çıkarmak zorunda kaldık” demişti 

Kaynak: (Sndkk) - sondakika32 Editör: Sondakika32
Etiketler: Tehdit, etmek, için, mi, basın, toplantısı, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı