Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 19:43
 
TikTok'a şok suçlama: Kullanıcı bilgilerini Çin'e mi sattı?
Çin merkezli sosyal paylaşım sitesi TikTok'a 'Kullanıcı bilgilerinin gizliliğini ihlal ederek bunları el altından Çin'e sattığı' iddiasıyla ABD'de dava açıldı.
GÜNDEM Haberi
TikTok'a şok suçlama: Kullanıcı bilgilerini Çin'e mi sattı?

Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi TikTok'a dava açan üniversite öğrencisi Misty Hong, kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı iddiasında bulundu.

BBC'nin haberine göreHong, uygulamayı indirdiğini ancak hesap oluşturmadığını belirterek aylar sonra şirketin kendisi adına hesap açtığı ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını öne sürdü.

HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETMEKLE SUÇLANIYOR

Dava kapsamında, TikTok, kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar amaçlı satmak ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor. Kişisel bilgilerin, ABD'deki kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kullanılmış olabileceği ve kullanılabileceği iddia ediliyor.

AMERİKALI KULLANICILARIN BİLGİLERİNİ SAKLAMIYOR

Dünya genelinde yaklaşık 500 bin aktif kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok, Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamadığını açıklamıştı. TikTok, kullanıcı bilgilerini Çin'deki sunucularda sakladığı ve bazı videolara da sansür uyguladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TikTok'a, şok, suçlama:, Kullanıcı, bilgilerini, Çin'e, mi, sattı?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı